Nobel-díj;közgazdaságtan;társadalmi változások;

- A társadalmi intézmények jólétre gyakorolt hatásának vizsgálata ért közgazdasági Nobel-emlékdíjat 2024-ben

Daron Acemoglu, Simon Johnson és James A. Robinson kapta az elismerést.

A három kutató bebizonyította, hogy a társadalmi intézmények milyen fontos szerepet játszanak egy ország jólétében - áll a Svéd Királyi Tudományos Akadémia indoklásában. Mint a tudományos testület írja, a gyenge jogállamisággal és a lakosságot kizsákmányoló intézményekkel rendelkező társadalmak nem generálnak növekedést vagy változást a jobb irányba. A díjazottak kutatásai segítenek megérteni, hogy miért.

A díjazottak kimutatták, hogy az országok jóléte közötti különbségek egyik magyarázata a gyarmatosítás során bevezetett társadalmi intézményekben rejlik. Az inkluzív intézményeket gyakran olyan országokban vezették be, amelyek a gyarmatosításkor szegények voltak, és idővel általában jólétben élő lakosságot eredményeztek. Ez az egyik fontos oka annak, hogy az egykor gazdag volt gyarmatok miért lettek szegények, és fordítva.

„Az országok közötti hatalmas jövedelmi különbségek csökkentése korunk egyik legnagyobb kihívása. A díjazottak bebizonyították, hogy a társadalmi intézmények milyen fontosak ennek elérésében” - mondta Jakob Svensson, a közgazdaságtudományi díj bizottságának elnöke.

Az 1967-ben Törökországban született Daron Acemoglu a díj odaítélésekor az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) intézetnél dolgozott ugyanúgy, mint az Egyesült Királyságban 1963-ban született Simon Johnson. A harmadik díjazott James A. Robinson az amerikai University of Chicago munkatársa.

A közgazdasági Nobel-emlékdíjat, egészen pontosan a Svéd Központi Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíját a svéd jegybank alapította fennállásának háromszázadik évfordulója alkalmából 1968-ban. A díjat először 1969-ben ítélte oda a Svéd Királyi Tudományos Akadémia.

A tajvani védelmi minisztérium közölte, csapatokat küldött a sziget szabadságának, demokráciájának és szuverenitásának védelmére.