Nincs hova halasztani a budapesti Kölcsey Gimnáziumból több mint két éve kirúgott tanárok, köztük a Tanítanék Mozgalom tagjainak munkaügyi perét - ismerte el a legutóbbi, október 11-i tárgyalási napon az ügyben eljáró bíró, de az elsőfokú határozat kihirdetését, amire a tervek szerint még aznap sort kellett volna keríteni, még elhalasztotta november 8-ára.
A Kölcseyből öt tanárt távolított el a Belső-Pesti Tankerületi Központ 2022 szeptemberében, mert visszaeső “engedetlenkedők” voltak: sem az utcai tiltakozásokat, sem a kormány által kiherélt törvényes sztrájkot nem tartották célravezetőnek, ezért többször is polgári engedetlenséggel hívták fel a figyelmet a közoktatás problémáira. De javarészt csak szimbolikusan: lyukasóráikban akcióztak (nem álltak rendelkezésre), vagy tartottak tanórákat, de nem regisztrálták azokat az elektronikus naplóban. Azonnali hatályú kirúgásukat ezért is tartják jogtalannak, eltúlzottnak.
A hosszúra nyúlt pereskedés kezdetén szerették volna jogviszonyuk visszaállítását, de erről már lemondtak. Az elmúlt két évben sikerült új egzisztenciát találniuk - a közoktatáson kívül. Most elsősorban a több évtizedes munkájukért járó végkielégítésüket szeretnék megkapni, amit a tankerület megtagadott tőlük. De az ítélethozatalt idén május óta sorozatosan halogatta a bíróság. Ám ha lesz is idén elsőfokú ítélet, a végső döntést minden bizonnyal a Kúriának kell meghoznia, valamikor a nem túl közeli jövőben.
Az ügy érdekessége, hogy két év alatt sem derült ki egyértelműen, miért öt tanárt rúgtak ki a Kölcseyből, amikor jóval többen engedetlenkedtek. Az viszont beszédes, hogy a tankerület úgy állította össze a kirúgandók listáját, hogy abba a Tanítanék Mozgalom két tagja, Törley Katalin és Palya Tamás beleférjen. A többi csak járulékos veszteség.