A családi értékek és kiskorúak védelmével indokolva hozott LMBTQ-ellenes törvényt a grúz parlament, és bár a törvényjavaslat aláírását Szalome Zourabishvili grúz elnök megtagadta, mivel nem vétózott, Szalva Papuasvilinek, a parlament elnökének az aláírása is elég volt a törvénybe iktatáshoz – írja a 444 egy grúz portál, a Civil Georgia cikke nyomán. A jogszabály betiltja az azonos neműek házasságát és az azonos nemű párok általi örökbefogadást, de a médiában és az oktatásban egyaránt cenzúra alá vetik a melegek filmekben és könyvekben való ábrázolását, a queerséggel és a nemváltással kapcsolatos kérdéseket. A jövőben betilthatják a Pride-rendezvényeket is.
A parlament elnöke maga is részt vett az orosz mintára készült homofób törvény előkészítésében. Szerinte a grúzok büszkék a toleranciájukra, ami „a közös tiszteleten alapuló létezést jelenti, nem pedig mások bosszantását, a köznyugalom megzavarását, mások hitének, értékeinek semmibevételét”. Szalva Papuasvili szerint szimbolikus, hogy a gyökértelen, értékvesztett ellenzéki vezető, azaz az elnök „nem volt hajlandó aláírni azt a törvényt, amely az ember számára legértékesebb dolgot védi: a családot és a gyermekeket”.
A törvény aláírását visszautasító Szalome Zourabishvili államfőt többen is kritizálták, mert nem küldte vissza a parlamentnek a törvénycsomagot. A vétó hiánya stratégiai döntésként is értelmezhető, amennyiben az elnök szeretné elkerülni, hogy a közelgő választások központi témája a homofóbia legyen. A törvény hatvan nap múlva lép érvénybe, egy hónappal az október 26-ai választások után. Elemzők szerint a szavazás döntő tesztje lesz annak, hogy Grúzia, amely egykor a legnyugatosabb exszovjet államok közé tartozott, Oroszország felé sodródik-e.
Grúzia kormánypártja, a Grúz Álom betiltaná az ellenzéketAz Európai Unió felfüggesztette Grúzia csatlakozási eljárását