A magyar kormány nem támogatja azt a javaslatot, amely keretében az Európai Unió katonai tanácsadókat küldene Ukrajnába - jelentette ki Szijjártó Péter szerdán.
Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével kihelyezett kormányülés kezdődött kedden este a Békés megyei Geszten, a Tisza-kastélyban. Az előzetes tájékoztatás szerint a kétnapos ülésen a miniszterek a kormány őszi feladattervéről és a gazdasági semlegesség programjáról tárgyalnak, de napirenden lesz a munkáshitel, a magyar kisvállalkozások tőkejuttatása, a gyermekek után járó adókedvezmények és a 13. havi nyugdíj is. A helyszínen a kormány nemzetbiztonsági kabinetje is összeült, hogy megvitassa a közel-keleti helyzetet az Izraelt érő iráni rakétatámadás után.
A külügyminiszter a Facebook-oldalára feltöltött videóban jelentkezett be a kormányülés helyszínéről. A videóban elmondta: 2022 novemberében döntött úgy az Európai Unió, hogy egy kiképző missziót indít, melynek keretében a blokk területén ukrán katonák kiképzésére került, illetve kerül sor. Megjegyezte, alapvetően ebben Lengyelország játssza a főszerepet.
"Mi, magyarok ebben a misszióban nem veszünk részt, abba katonát, pénzügyi forrást nem adunk, és Magyarország területén sem történik ilyen kiképzési művelet" - szögezte le. Felidézte, ugyanakkor korábban nem akadályozták meg a többieket abban, hogy saját belátásuk szerint ebben az akcióban részt vegyenek, tehát tartózkodtak a döntéshozatalkor.
Arról beszélt, hogy ez a kiképző misszió eredetileg két évre szólt, így most napirendre kerül annak meghosszabbítása. Hozzátette, a kiképzőmisszió azonban egy új javaslat szerint nemcsak kitolódna két évvel, hanem az EU katonai tanácsadókat küldene Ukrajnába, hogy ők vegyenek részt ennek a kiképző műveletnek a koordinálásában, hatékonyságuk növelésében.
"Mi ezt egy rendkívül veszélyes, a háború eszkalációs kockázata szempontjából kifejezetten veszélyes lépésnek tartanánk" - értékelte a szóban forgó javaslatot Szijjártó. Itt ugyanis már nemcsak az Európai Unió területén történne kiképzés, hanem a kiképzésben résztvevő, azt koordináló katonai tanácsadók, európai uniós katonai tanácsadók Ukrajnába kerülnének kihelyezésre - tette hozzá. Majd kijelentette, hogy nem támogatják ebben a formában a javaslatot, ezt már jelezték is az Európai Unió külügyi szolgálatának Brüsszelben. A magyar kormány egyúttal kérte a javaslat átdolgozását.