A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpontban működő Biotechnológiai Nemzeti Laboratórium vezette kutatás eredményei új fejezetet nyithatnak az antibiotikum-rezisztens kórházi fertőzések elleni küzdelemben.
A nemzetközi projekt keretében kidolgozott szuperbaktérium-térkép alapja a baktériumok génkészletének részletes elemzése, amelyből kiderül, hogy az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumoknak egy adott fajon belül sok száz változata létezhet, ezért nehéz őket leküzdeni és megfelelő ellenszert találni, de egy-egy régióban csak néhány változat uralkodik.
Öt kelet európai ország számos egészségügyi intézményének adatai alapján az egyik legveszélyesebb kórházi kórokozó világszintű előfordulását és az egyes változatok terjedésének mintázatát ábrázolja a térkép. Ez alapján olyan bakteriofág alapú kezelés fejleszthető, amely célzottan pusztítja el a leginkább terjedő szuperbaktériumokat. A bakteriofágok olyan „jó” vírusok, amelyek kizárólag baktériumokat fertőznek és pusztítanak el, miközben az emberi sejteket érintetlenül hagyják. Ha rendelkezésre állna legalább 8–10 különböző, az adott régióra szabott bakteriofág-készítmény, akkor az adott baktérium okozta kórházi fertőzések 80 százalékát kezelni lehetne. Állatkísérletek is igazolták, hogy hatékony fágkombinációk állíthatók össze a kelet-európai régióban előforduló törzsek ellen.