Azt állította Orbán Viktor (Facebook oldalán, beszámolva a Lajta melletti terepszemléjéről), hogy „a vízügy szakembereivel egyeztetve engedélyt adtam a Lajta szükségtározó megnyitására”.
Ezzel szemben a tény az, hogy az erről szóló kormányrendelet szerint „a vízkárelhárítási célú tározók igénybevételét az Országos Műszaki Irányítási Törzs vezetője rendelheti el”. Két nappal később a miniszterelnök jó döntésnek nevezte a szükségtározó megnyitását. Hála tudjukkinek.
Azt állította a miniszterelnök hivatalos oldala (a miniszterelnok.hu), hogy „Orbán Viktor Dunaalmáson irányította a védekezési munkálatokat”.
Ezzel szemben a tény (nagyon remélem) az, hogy nem. A meghökkentő címmel ellentétben a tudósításban már az szerepel, hogy ellenőrizte a munkát. Így már egy kicsit jobb: főellenőr, nem pedig főcsővezető. De mi lenne, ha egyszerűen csak odamenne érdeklődni, tájékozódni, megkérdezni, van-e valami, amiben segítségre szorulnak? Az nem illene egy vezénylő tábornokhoz?
Azt is állította Orbán (sajtótájékoztatóján), hogy „minden tiszteletem mellett is, ha arra várnánk, hogy Brüsszel kisegítsen bennünket a bajból, akkor nyakig állnánk a vízben”.
Ezzel szemben a tény az, hogy az Európai Unió nem tud árvízvédelmi szakembereket, vízügyeseket, katonákat vagy önkénteseket küldeni sehová, mint ahogy homokot, lapátokat és műanyag zsákokat sem, mert ez a szuverén (ismétlem, szuverén) tagállamok dolga; az unió a költségek egy részének utólagos fedezésében, a károk helyreállításban tud segíteni, és ezt máris megtette. Az Európai Bizottság elnöke, von der Leyen asszony találkozott az árvíz által leginkább sújtott négy közép-európai ország vezetőjével, és 10 milliárd eurós azonnali támogatást ajánlott fel. A Brüsszelt nem anyázó Fico ott volt, Orbán nem. Vajh miért?
Azt állította Szijjártó Péter külügyminiszter (budapesti sajtóértekezletén), hogy a migránspárti Brüsszel hajtóvadászatot folytat „a magyar kormánnyal szemben, illetve hajtóvadászat van Matteo Salvinivel szemben is. Ezért kell nekünk gigabírságot fizetni amiatt, hogy megvédjük a határainkat, ezért kérnek több mint félévtizednyi börtönbüntetést az olasz miniszterelnök-helyettesre”.
Ezzel szemben a tény az, hogy a magyar kormányra kiszabott büntetést Luxemburg, közelebbről az Európai Bíróság rendelte el, Salvini volt olasz belügyminiszterre pedig szintén nem Brüsszel kérte börtönbüntetés kiszabását – nem is tehetne ilyet –, hanem a palermoi ügyészség. A szuverén Olaszországban. Ajjaj!
Azt is állította Szijjártó (kirgizisztáni látogatásán), hogy „Brüsszel a migrációpárti politikájával” veszélyt jelent Európára, míg Kirgizisztánra „a biztonság forrásaként tekintünk a migrációs fenyegetés terén”.
Ezzel szemben a tény az, hogy Kirgizisztán elnöke éppen két héttel ezelőtt hagyta jóvá országa részvételét az ENSZ migrációs megállapodásában, amelyből Magyarország látványosan kivonult. Ennek lényege, hogy az illegális migrációt igyekeznek visszaszorítani, viszont a migránsok emberi jogait fokozottan tiszteletben tartják. Brüsszel is ezt mondja. Kár, hogy Szijjártó nem tud kirgizül.
–
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.