Libanon;Benjamin Netanjahu;védelmi miniszter;Hezbollah;

A háború tovább mélyítette a Netanjahu és Galant közötti viszályt

- A Hezbollah egyelőre megmentette az izraeli védelmi minisztert

Lekerült napirendről Joáv Galant védelmi miniszter menesztésének kérdése, ami hétfő óta uralta az izraeli politikát és közéletet. 

Benjamin Netanjahu miniszterelnök nem először próbált megszabadulni védelmi miniszterétől, idén márciusi kísérlete azonban általános sztrájkot és a hadsereg tartalékosainak szolgálatmegtagadását eredményezte. Háború – Izrael esetében immár legalább kétfrontossá vált háború -idején azonban katasztrofális következményekkel járhat a tárcavezető cseréje, tekintettel a tavaszi hadseregen belüli ellenállásra. Amint a The Times of Israel tegnapi vezércikkében fogalmazott, Galant első menesztési kísérlete tragikus következményekkel járt, tényleges elbocsátása azonban ennél is rosszabb lehet.

Márciusban Netanjahu azért váltotta le a védelmi minisztert, mert ellenezte az igazságszolgáltatás gyengítésére irányuló reformot és nyilvánosan figyelmeztetett, hogy a tömeges tiltakozások közepette a törvény végrehajtása fenyegetést jelent Izrael biztonságára. A demonstrációk hatására Netanjahu visszavonta döntését, de a két politikus viszonya továbbra is mélyponton maradt, majd viszályuk tovább mélyült a háború hónapjai alatt. Az ynetnews izraeli portál szerint a két vezető politikus hosszú ideje nem is találkozott, annak ellenére, hogy Izrael több fronton is háborúzik.

Galant álláspontja szerint noha a túszok kiszabadítását prioritásként kellene kezelni, a miniszterelnök akadályozza az ezt lehetővé tevő tűzszüneti megállapodást a Hamásszal, miközben a hadsereg, a belbiztonsági szolgálat, a Sin Bét valamint a Moszad egybehangzó álláspontja szerint Izrael képes kezelni az ilyen megállapodásból eredő biztonsági kockázatokat. A védelmi miniszter az ultraortodox férfiak besorozását is szorgalmazza, amivel viszont a vallási pártok koalíciós részvételét kockáztatja a kabinet. A tűzszüneti megállapodással pedig a szélsőjobb partnerek támogatását veszítheti el Netanjahu.

A héber média értesülései szerint a miniszterelnök nem tett le arról, hogy rebellis miniszterét a volt likudos, a jelenlegi ellenzéki Új Remény párt vezetőjére, Gideon Szá’árra cserélje, de mindaddig nem fog lépni, míg el nem dől, hogy Izrael küszöbön álló nagyszabású katonai hadjárattal szembesül-e a libanoni határmentén a Hezbollah részéről vagy sem. Az ynetnews portál állítja, Netanjahu nemcsak Szá’árt próbálja bevonni a kormánykoalícióba, hanem az Új Remény négy parlamenti mandátumával biztosítaná kormánya túlélését és ellensúlyozná a szélsőjobboldali botrányhős miniszter, Itamar Ben Gvir nyomásgyakorlását.

Választása talán azért esett épp Gideon Szá’árra, mert ő az egyetlen ellenzéki politikus, aki ugyancsak ellenzi a tűzszünetet. Sajtóhírek szerint az egykori igazságügyi miniszter egy olyan törvénytervezetet is kidolgozott a háredik katonai szolgálata kapcsán, amit a vallási pártok is elfogadnak. A miniszterelnöki hivatal és Szá’ár egyaránt cáfolja az egyeztetéseket, de a tárgyalások részleteit ismerő források több izraeli lapnak is tényként szivárogtatták ki. Hozzátették: amerikai kormányzati tisztviselők is aggódnak Gallant esetleges menesztése miatt, és azt állítják, ő az "egyetlen felnőtt a szobában" Netanjahu kormányában.

A források szerint a védelmi miniszter cseréjének kérdése egyértelműen az északi fronton tapasztalt feszültség növekedése miatt került le napirendről, ugyanis egyre nő az aggodalom amiatt, hogy a Hezbollah terrorszervezettel való katonai konfliktus komolyabb méreteket ölt.

Kibertámadás

Egy kibertámadás következtében Bejrútban felrobbantak a Hezbollah kommunikációs eszközei. A terrorszervezet több mint ezer tagja sérült meg, legalább öt állapota kritikus. Sajtójelentések szerint Izraelnek sikerült feltörnie a Hezbollah belső kommunikációs rendszerét, és elérni, hogy a személyhívók felrobbanjanak. A Hezbollah egyik tisztviselője a Reutersnek azt mondta: ez volt a legsúlyosabb biztonsági behatolás a szervezet soraiba. Netanjahu kormánya nem nyilatkozik a kibertámadás kapcsán.

Eleni Kounalakis elég jól ismeri az amerikai alelnököt és azt a magyar miniszterelnököt is, aki sötét eszközöket használt fel az emberek megalázására és megfélemlítésére.