Budapest;árvíz;áradás;Duna;védekezés;

- Nem várható a következő napokban csapadék, nyolc és fél méteren tetőzhet Budapesten a Duna

Akár a Batthyány téren is szükség lehet fokozott védelmi intézkedésekre a vízszint emelkedésével. 

Várhatóan szombat reggel, közel 850 centis vízállással fog tetőzni a Duna Budapesten - derül ki az Országos Vízjelző Szolgálat hétfői előrejelzéséből. 

Karácsony Gergely hétfőn arról beszélt, hogy egy nap alatt 120 centimétert emelkedett a Duna, így komoly problémákkal kell szembenézni. Egyben közölte, hogy amennyiben 8 méter fölé emelkedik a vízszint, akkor a Batthyány téren is fokozott védelmi intézkedésekre lesz szükség. 

Szeptember 17-én, kedden reggel lezárják a Margitsziget mindkét bejáróját, azon sem személyautók, sem a BKK járatai nem hajthatnak be. Üzemkezdettől a 26-os autóbusz nem közlekedik, valamint a 4-es és a 6-os villamos nem áll meg a Margitszigeti megállóban. A sziget csak északról, az Árpád híd felől közelíthető meg és onnan is kizárólag gyalog.

A Fővárosi Csatornázási Művek azt közölte, jól halad a fővárosi árvízi védekezés, a védvonalakat minden ponton a várható vízszint felettinél magasabb szintre készítik fel. 400 munkatársuk dolgozik a védvonalakon, a felszínen eddig két árvízvédelmi kaput torlaszoltak el, kilenc végponti és tíz automata átemelőtelepet állítottak át árvízvédelmi üzemmódra, továbbá harminc árvízvédelmi zsilipet zártak le. Hétfőn három helyszínen ipari búvárok is lemerültek, hogy ellenőrizzék a zsilipek tökéletes zárását. Ha hordalék akadályozza a tökéletes zárást, akkor a Duna vize visszaáramolhat a csatornarendszerbe. Délelőtt megkezdődött a védekezés a Margitszigeten, ahol az eszközök kiszállítása, homokzsákok töltése és a mobilgát építése folyik. A III. kerületben a Nánási úton és a Királyok útján a védvonali átjárók zárását végzik, eddig kilenc helyen zárták el a víz útját, és a hétfői napon még további 3-4 helyen építik meg az ideiglenes gátat.

Az Időkép beszámolója szerint hétfő reggel 385 centiméteres vízállást mértek Vácon, a legmagasabb szintet 772 centiméterre várják. A homokzsákok pakolását még nem kezdték meg, de mindenki készenlétben van. 

A Magyar Távirati Iroda (MTI) azt közölte, az árvíz elleni védekezésbe a Pilisi Parkerdő szakemberei is bekapcsolódtak, hogy a katasztrófavédelemmel és az önkormányzatokkal együtt nyújthassanak segítséget a veszélyhelyzetben. Hétfőn, a reggeli órákban a parkerdő terepjárói és erdészeti szállítógépei megjelentek Pilismarót határában, hogy segítséget nyújtsanak az árvízvédelmi munkálatokban részt vevő szervezeteknek és a lakosságnak. A felkészülésért az erdészek már az elmúlt hétvégén közvetlen kommunikációs csatornát alakítottak ki Visegrád és Dömös településekkel, rövidesen pedig minden, az erdészeti társaság működési területén található vízparti településen is kijelölik az ügyeletes kapcsolattartókat. A Pilisi Parkerdő felkészült továbbá arra, hogy a közutak lezárása esetén erdészeti útjait az árvíz miatt elzárt települések vészhelyzeti ellátását biztosító járműveknek járhatóvá tegye. A 2013-as nagy árvíz tapasztalatai alapján a Pilismarótot a Két-Bükkfa-nyereggel (Esztergom-Dobogókő- Pilisszentkereszt elágazás) összekötő erdészeti úton a kerékpárosbarát sorompókat szükség szerint kinyitja, valamint irányjelző táblákat helyez ki a vészhelyzetben szolgálatot teljesítő járműveknek.

A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig) újabb 28 munkatársa indult útnak hétfőn, hogy az árvízzel leginkább veszélyeztetett Észak-Dunántúlon segítse az állami védvonalakon szolgálatot teljesítők munkáját. A szakemberek a győr-árpási árvízvédelmi szakaszon teljesítenek majd szolgálatot. Vasárnap 116 gyulai vízügyes indult a tát-esztergomi és a komárom-almásfüzitői árvízvédelmi szakaszra, ahol hétfőn már munkába is álltak. Hétfőn és kedden 400 ezer homokzsákot szállítanak át a Kövizig területéről a védekezési helyszínekre.

Közben az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) Facebook-oldalán azt írta, egyelőre nem várható újabb csapadék. Hajnalra a legtöbb helyen eláll az eső, holnaptól kezdődően pedig a Kárpát-medence az északi anticiklon déli peremére kerül, így a folytatásban alapvetően száraz légtömeg érkezik fölénk. Emiatt sem Magyarországon, sem a Duna vízgyűjtőin nem várható érdemi csapadék területi átlagban a következő 5-7 napban. Nálunk kedden főként északkeleten, szerdán pedig inkább az ország délnyugati felén alakulhatnak ki nem nagy számban záporok, de csütörtöktől kezdve csapadékmentes idő várható több napon keresztül. 

Az értelmileg akadályozott gyerekekkel foglalkozó intézmény élén egy hónappal azután