;

NATO;Ukrajna;háború;fenyegetés;Jens Stoltenberg;orosz megszállás;

Képünk illusztráció

- „Úgy fogunk reagálni, hogy az nem lesz szép” - Ismét fenyegetőzni kezdett Oroszország

A korábbi elnök és miniszterelnök, Dmitrij Medvegyev elmélkedett atomfegyverek bevetéséről. 

Ukrajna felfegyverzésével többet tehetett volna a NATO, hogy megakadályozza Ukrajna 2022-es lerohanását - mondta el az szervezet főtitkára egy interjúban

Jens Stoltenberg – idézi a Reuters – közölte, a NATO a háború kitörése előtt vonakodott azokat a fegyvereket megadni, amiket Kijev kért, mivel attól tartottak, hogy eszkalálódhat az Oroszországgal szembeni feszültség. Mindez egyik napról a másikra megváltozott azt követően, hogy Moszkva megkezdte a teljes körű inváziót. Egyben közölte azt is, hogy az orosz-ukrán háború befejezése csak a tárgyalóasztalnál érhető el. „Ahhoz, hogy véget vessünk ennek a háborúnak, egy bizonyos ponton ismét párbeszédet kell folytatni Oroszországgal” - fogalmazott Jens Stoltenberg, megjegyezve, hogy a tárgyalások alapjául Ukrajna erejének kell szolgálnia. 

Eközben orosz tisztviselők szombaton újfent heves fenyegetőzésbe kezdtek arra az esetre, amennyiben a Nyugat engedélyezi, hogy nagy hatótávolságú fegyvereivel Ukrajna csapást mérjen Oroszország területén.

Volodimir Zelenszkij kabinetfőnöke egy szombati bejegyzésében azt írta, hogy határozott döntésre van szükség. „A terrornak úgy lehet véget vetni, ha megsemmisítjük azokat a katonai létesítményeket, ahonnan az ered” - írta Andrij Jermak. Bár a hivatalos döntést egyelőre nem jelentették be, Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes már tudni véli, hogy megszületett, és azt már közölték is a kijevi vezetéssel. Megjegyezte, Moszkvának minderre saját akcióikkal kell válaszolniuk. „Úgy fogunk reagálni, hogy az nem lesz szép” - tette hozzá.

A témában megszólalt a volt orosz elnök, Dmitrij Medvegyev is, aki szokásához híven újfent a nukleáris fegyverek bevetéséről delirált. Az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese úgy véli, a Nyugat próbára teszi Oroszország türelmét, de az nem határtalan. Kifejtette, hogy Ukrajnának a  Kurszki területre való betörése már okot adott Moszkvának az atomfegyverek bevetésére, s egyben nem zárta ki, hogy a későbbiekben tömegpusztító fegyvert alkalmaznak. Vagy néhány, halálos, de újszerű fegyvert egy nagyszabású támadáshoz, amelynek a végén az ukrán fővárosból csak egy óriási szürke folt maradna. 

Leginkább viharkárok miatt hívták a tűzoltókat, de az áradások miatt is többeknek el kellett hagyniuk az otthonukat.