;

Magyar Úszó Szövetség;Hosszú Katinka;Wladár Sándor;Iron Swim;

- Hosszú Katinka: Számítottam támadásra

A háromszoros olimpiai bajnok úszó leszögezte, klubjával jelezte a történteket a Magyar Úszó Szövetségnek, és nem tudja, miért késlltették a vizsgálat elindítását hónapokon át.

„Wladár Sándor úszószövetségi elnök nemrégiben történt burkolt fenyegetéséből kiindulva számított a felé irányuló támadásra” – közölte Hosszú Katinka háromszoros olimpiai bajnok úszó, az Iron Swim elnöke a Facebook-oldalán. Közleményét azt követően tette közzé, hogy a sajtóban végigfutott a hír, miszerint úszóklubjának egyik edzője női sportolókkal szemben tanúsított etikátlan magatartásának, szexuális célzásokra épülő kommunikációjának kivizsgálására eseti vizsgálóbizottságot hoz létre a Magyar Úszó Szövetség.

Az ügyről elsőként beszámoló Sportal azt írta, az Iron Swim április 20-án küldött munkáltatói figyelmeztetést az edzőnek, a dokumentumot pedig Hosszú Katinka írta alá. A tavaszi keltezésű levél augusztus 29-én a MÚSZ-hoz is megérkezett, a cikk szerint az úszóklub alelnöke – Hosszú Katinka anyósa – küldte el az ottani illetékeseknek, felszólítva őket, hogy lépjenek az ügyben, amelyről addig a szövetségnek nem volt tudomása. A sportal.hu szerint az edző még 140 nappal a figyelmeztetés után is a klubnál dolgozott, az Index pedig úgy tudja, a tréner azóta önként távozott az egyesületből, 16 tanítványával együtt.

„Leszögezném, hogy az Iron Swim etikai értékrendje magas színvonalat vár el az edzőktől, szigorú pedagógiai és szakmai szűrésnek kell megfelelniük. Ebből adódóan az évek során számos edzőtől kellett megválnunk. A jelenleg érintett edző sem dolgozik már a klubunkban. A munkajogi törvényeket tiszteletben tartva a felmerülő problémát részünkről jogszerűen és társadalmi felelősségvállalás fényében kezeltük” – szögezte le hétfői bejegyzésében Hosszú Katinka. Hozzátette, az említett trénert a panasz érkezése után fegyelmi figyelmeztetésben részesítették, valamint az érintett versenyzővel azonnali hatállyal felfüggesztették a közös munkájukat. Ezen felül személyesen jelezte a MÚSZ elnöke és a MÚSZ sportszakmai igazgatója felé a történteket.  

„Számomra elfogadhatatlan az, hogy a MÚSZ felém irányuló támadásra használja fel a történteket azok után, hogy mi személyesen is jeleztük részükre a körülményeket, amint a panasz hozzánk beérkezett”

– szögezte le a háromszoros olimpiai bajnok. Szavai szerint a klub 2024. áprilisában számolt be a körülményekről Török Enikő sportszakmai igazgató felé, ő pedig személyesen jelezte azokat 2024. májusában Wladár Sándor MÚSZ-elnöknek. Arról – folytatta – nem rendelkezik információval, miért nem kezdték meg a kivizsgálást a saját gyermekvédelmi protokolljukat alkalmazva hónapokon keresztül.

„Mi több, a MÚSZ ifjúsági szövetségi kapitánya – mindezek után – e-mailben utasította az érintett versenyzőt, hogy továbbra is az említett edzővel kell készülnie. Ez idő alatt klubunk minden intézkedést megtett amit a jogszabályi környezet megenged az ügy kezelése érdekében”

– jelentette ki, megjegyezve, szerinte hasonló mulasztásokból adódóan látható az úszó szférába, sportba nem illő erkölcsi értékrendek kibontakozása.

„Itt megkérdőjelezném ismételten azt, hogy miért a Gyárfás Tamás/Széchy Tamás érából maradt vezetők irányítják gyermekeink jövőjét?” – tette fel a kérdést Hosszú Katinka. Majd leszögezte, hogy a Széchy-korszak gyermek/edző kapcsolatára gyermekabúzus, gyermek zaklatás, torz edzői magatartás volt jellemző. „Mindennek tudatában Wladár Sándor, aki teljes mértékben maga is része volt a Széchy érának, elnöksége alatt a Magyar Országos Bajnokságot Széchy Tamás emlékversenynek címjelezte 2017-től” – jegyezte meg.

Sajtóértesülések szerint az edző önként távozott az egyesületből 16 tanítványával együtt.