Szájer József;Kaleta-ügy;Bese Gergő;

- Bese-ügy: ezeket a konfliktusokat a jobboldal képtelen kihordani

Látható, hogy a Fidesz a Szájer-ügyből sem tudta levonni a tanulságokat.

 „Az elmúlt évtizedekben láthattuk, hogy számos területen a belenyugvást, az elesettekkel szembeni érzéketlenséget a kormánypártok sikeresen használják a saját rendszerük fenntartására. A szexuális kisebbségek ügye, a gyermekbántalmazási botrányok, a fideszes családpolitika differenciálatlansága, mind azt bizonyítják, hogy a jelenlegi hatalom képtelen összetett és érzékeny társadalmi problémák kezelésére” – nyilatkozta a Népszavának Vasali Zoltán.

A politikai elemzőt a Bese-ügy kapcsán kerestük meg, illetve azért, mert az utóbbi években nem a meleg katolikus pap botránya az egyetlen, amelyben egy a NER-hez szorosan köthető személy a főszereplő. Arra a kérdésünkre, hogy a Szájer József Fidesz-alapító, volt uniós képviselő melegpartija, Kaleta Gábor pedofilügye, a kegyelmi botrány – amely szintén pedofilügy –, vagy éppen a Bese Gergő története előtt kibukott Győrffy Balázs-féle nőverés összeadódnak-e, Vasali Zoltán azt mondta: bár ezek az ügyek eddig nem változtattak a Fidesz támogatottságán, ez bármikor megfordulhat. Abban az esetben – vélte az elemző –, ha az ellenzék ezeket az abszurditásokat képes tartósan napirenden tartani. Vagy pusztán bizonyítani azt az evidenciát, hogy a sokszínűség nem veszélyezteti a nemzeti identitásunkat, hanem pont erősíti.

A Bese-ügy a politikai közösség tekintetében azért különösen érdekes – folytatta Vasali Zoltán –, mert megmutatja, hogy milyen abszurd lojalitási szintet vár el a Fidesz-KDNP a saját tagjaitól. „Látható, hogy ez a sajátosan felfogott kívülről sokszor manírosnak tűnő jobboldaliság nem segíti elő a többségi szexuális identitásról eltérő személyek (például melegek) önkifejezését vagy éppen önazonosságának felvállalását. A botrány kirobbanása előtt Bese pont az egyik legagresszívabb megafonos politikai uszítónak számított, ami egy pap esetében már önmagában, a szűkebb és a tágabb közössége tekintetében is megengedhetetlen” – vélekedett a szakértő. Vasali szerint Orbán Viktor Kötcsén elhangzott hárítása – miszerint ez pusztán a katolikus egyháznak a belügye –, azért sem áll meg, mert ezt a gyűlöletkeltést egy pap esetében a Fidesz támogatta és elősegítette.

„Látható a Szájer-ügy utóhatásaként, hogy a jobboldal a korábbi esetekből se tudta levonni a tanulságokat. Továbbra is azt hiszik, hogy a szexuális identitást leegyszerűsítő, jól kommunikálható populista ítéletek képesek fenntartani a saját politikai közösségük belső kohézióját. Miközben a vak is látja, hogy ezeket a konfliktusokat képtelenek kihordani. Az érintett személyek (bizonyos esetben a rendszer sajátos áldozatai) azért válnak támadóvá és arrogánssá, mert úgy érzik, hogy csak így tudnak beilleszkedni ebbe a leegyszerűsítő és sokszor kirekesztő értékrendszerbe” – fogalmazott Vasali Zoltán, aki szerint ezeknek az eseteknek az abszurditása, a nyilvánosságban látható kudarca pont azért nem veszélyeztette eddig a kormánypártok támogatottságát, mert a hárítás és az érintettek megbélyegzése rövidtávon kielégíti a jobboldali véleményvezérek által támasztott elvárásokat.


Mosonmagyaróvár a ritka pozitív példa, ahol már a választások előtt egyeztetett a végül leköszönő fideszes vezetés – derült ki a Népszava önkormányzati átadás-átvétel körképéből.