Az eddigi kiegyensúlyozott nemzetközi világrend viszonylagos békét, stabilitást, növekvő életszínvonalat teremtett az elmúlt évtizedekben, de most a hidegháború óta nem tapasztalt fenyegetések érik – írta a Financial Timesban szombaton megjelent első közös cikkében a brit és az amerikai hírszerzés vezetője. Sir Richard Moore, a brit hírszerzési titkosszolgálat, a Secret Intelligence Service (SIS), közkeletű nevén az MI6 főnöke és William Burns, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) arról is értekezett, hogy látták az ukrajnai háború közeledtét, és figyelmeztetni tudták a nemzetközi közösséget, részben azzal, hogy feloldották a titkokat Kijev megsegítése érdekében.
– Mindkét ország határozottan ellenáll a Oroszországnak, Putyin ukrajnai agressziós háborújának – tudatták a világgal a BBC szerint. Kifejtették, az orosz-ukrán konfliktus megmutatta, hogy a technológia és a hagyományos fegyverzet kombinált használata módosítani tudja a háborúk menetét. Az ukrajnai háború az első, amelyben együttesen és ilyen példátlan mértékben jutottak szerephez a nyílt forráskódú szoftverek és az élenjáró hadszíntéri technológiák. Ezek kereskedelmi és katonai műholdak fotóinak, drónoknak, a kiberhadviselének, a személyzet nélküli légi és tengeri járművek bevetését vegyítették a közösségi média segítségével.
Moore és Burns szerint az MI6 és a CIA közösen lép fel az orosz hírszerzés által Európában folytatott felelőtlen szabotázshadjárattal szemben is. – Oroszország cinikus módon használ technológiai eszközöket hazugságok és álinformációk terjesztésére, annak érdekében, hogy éket verjen a nyugati szövetséges országok közé. Továbbá szemérmetlenül megsérti az ENSZ alapokmányát és a globális normákat, de Vlagyimir Putyin orosz elnök mégsem lesz képes felszámolni Ukrajna szuverenitását és függetlenségét – fogalmaztak a szerzők.
Hangsúlyozták azt is, hogy eközben az MI6 és a CIA számára Kína felemelkedése jelenti a XXI. század elsődleges hírszerzési és geopolitikai kihívását, és a két szolgálatot ennek megfelelően át is kellett szervezni. Mindeközben a terrorellenes fellépés is a két szervezet partnerségének középpontjában áll, és mindkét szolgálat szorosan együttműködik másokkal az Iszlám Állam dzsihadista terrorcsoport fenyegetései ellen.
Vlagyimir Putyin: Oroszország fontolóra vette, hogy módosítsa nukleáris doktrínájátSzorosabb energetikai együttműködésről tárgyalt Vlagyimir Putyin és a kínai miniszterelnök MoszkvábanVlagyimir Putyin újraélesztette a sztálinizmust, a többség úgy is őt támogatja, hogy az Ukrajna elleni háborúban már 120 ezer orosz katona halt meg