„Magyarországon a környező országokhoz képest – sajnos – nagyobb terepe van az orosz propagandának. Hazánkban ugyanis a kormánysajtóban gyakran megjelennek az orosz narratíva elemei. Érezhető, hogy Oroszország a magyar közvéleményt is intenzíven próbálja befolyásolni, így a magyar kommunikációs térben látható, milyen nagy számban jelennek meg az orosz doktrínának megfelelő információk. Rengeteg olyan véleményvezér van, aki gyakorlatilag 100 százalékban az orosz állami propagandának megfelelő állítást tesz” – nyilatkozta a Népszavának Tarjányi Péter. A biztonságpolitikai szakértőt annak kapcsán kérdeztük, hogy Orbán Viktor kormányfőt és a magyar „békepolitikát” is éltették azok az amerikai „alt-right” influenszerek, akikről az USA Igazságügyi Minisztériuma (DoJ) megállapította, hogy orosz pénzből terjesztették az orosz propagandát.
Sőt – mint az amerikai tárca vádiratból kiderült – az influenszerek videós anyagait az orosz állami tévé munkatársai szerkesztették.
Bár a vádirat nem nevesítette a céget, a Szabad Európa információi szerint a 2022-ben alapított Tenet Media-ról van szó. A Tenet-et a kanadai „konzervatív” youtuber Lauren Chen és párja Liam Donovan hozta létre.
A DoJ vádirata azt is sejtette, hogy az oroszok a közeledő amerikai elnökválasztás befolyásolásához akarták felhasználni a Tenet influenszereit. Az orosz pénzből hamar felfutott a médiacég, mintegy 2000 videót készítettek, összesen 16 milliós elérésük lett a Youtube-on. (A csatornát azóta törölte a videómegosztó portál.)
A most leleplezett orosz befolyásolási műveletnek egyébként számos magyar vonatkozása van. A vádirat szerint Konsztantyin Kalasnyikov orosz propagandista és az egyik Tenet-alapító 2023-ban „Viewpont Productions” néven új Youtube-csatornát akart indítani. Az oroszok erre sem sajnálták volna a pénzt: 1 millió dolláros költségvetéssel tervezték. Lauren Chen feladata lett volna egy influenszert felkutatni a csatorna arcának, fáradozásaiért pedig egy – a vádiratban meg nem nevezett – magyar fedőcégen keresztül fizettek volna.
A Tenet influenszerjei egyébként rendszeres szereplői voltak a magyar kormánymédiának és Fidesz-közeli rendezvényeken is feltűntek.
Az oroszokkal mindvégig összejátszó Chen éppen augusztus közepén vendégeskedett Magyarországon a kormányközeli Mathias Corvinus Collegium (MCC) esztergomi fesztiválján. Erről Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is beszámolt Facebook-oldalán.
Az eddig cirka 4,6 milliárd forint közpénzből üzemelő magyar kormányzati influenszer-hálózat, a Megafon alapítója, Kovács István 2021-ben úgy hivatkozott Chenre, mint személyes kedvencére, inspirálójára és példaképére, akit „sikeres konzervatív influenszerként” több százezren követnek Youtube-on. Dave Rubin, egy másik tenetes májusban járt Magyarországon, találkozott Orbán Viktor kormányfővel is, akit hosszan dicsért, példaképének és világvezetőnek tekintett. Majd felmondta a putyinista propagandát, miszerint le kell állítani Ukrajna támogatását. Influenszer társaihoz hasonlóan egyébként Rubin a napokban azt mondta, nem tudott semmit az orosz finanszírozásról, ő és társai is „áldozatai ennek a helyzetnek”.
Régi paksi ismerős a vádlottak között
Szergej Kirijenko-t, Vlagyimir Putyin jelenlegi kabinetfőnök-helyettesét gyanúsítja az amerikai államkincstár azzal, hogy irányította azt a mintegy 32, angol nyelvű propagandaoldalt, amelyen keresztül befolyásolni akarták a 2024-es amerikai elnökválasztást. Kirijenko mellett kilenc másik, a Russia Today (RT)-nek dolgozó orosz személyt is megneveztek szerdán az amerikai hatóságok. Szergej Kirijenko 2015-ig a Roszatom elnöke volt, így a Paks II. építése körüli tárgyalásokat ő vezette orosz részről.