;

Oroszország;háború;nukleáris fenyegetés;Dmitrij Peszkov;doktrína;

Szergej Lavrov néhány nap alatt kétszer fenyegette meg világháborúval az Egyesült Államokat

- Orosz intők a „kollektív” Nyugatnak

Merthogy a „kollektív Nyugat” lépései teszik szükségessé Oroszország nukleáris doktrínájának felülvizsgálatát.

Az ukrajnai Poltava város katonai távközlési intézete elleni keddi orosz rakétacsapás olyan ukrán katonák és külföldi oktatók ellen irányult, akik részt vettek az Oroszországon belüli polgári célpontok elleni támadásban – közölte szerdán a moszkvai védelmi minisztérium. A Reuters hírügynökség által idézett közlemény kitért a szerdai nyugat-ukrajnai Lviv városára mért csapásra is, hangsúlyozva, hogy itt katonai-ipari létesítményeket vettek célba Kindzsál rendszerekkel. (A poltavai légicsapás volt a legsúlyosabb orosz támadás az ukrajnai háború során, 53 személy vesztette életét. Lvivben heten haltak meg, köztük három gyerek.)

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő tegnap a „kollektív Nyugatnak” címzett burkolt fenyegetést. A szóvivő azt mondta, hogy a Washington által az ukrajnai háborúban generált eszkaláció és a „kollektív Nyugat” lépései teszik szükségessé Oroszország nukleáris doktrínájának felülvizsgálatát. A Reuters emlékeztet: Moszkva nemrég közölte, hogy módosítja a nukleáris fegyverek alkalmazásának körülményeire vonatkozó politikáját, de még nem részletezte ezeket a változtatásokat.

Szergej Lavrov külügyminiszter is üzent tegnap az Egyesült Államoknak. Ő arra figyelmeztetett, hogy az amerikaiak ne szórakozzanak a Oroszország „vörös vonalaival", és hozzátette, a hidegháború alatt kialakult nukleáris egyensúlyt veszélyezteti az amerikai kormányzat, ami komoly veszélyt jelent a nemzetközi biztonságra nézve.A moszkvai diplomácia vezetője az orosz köztelevíziónak adott interjújában arra a keddi Reuters információra reagált, miszerint az Egyesült Államok komolyan fontolgatja, hogy teljesítse a kijevi kormányzat kérését és JASSM típusú nagy hatótávolságú cirkálórakétákat adjon át Ukrajnának. Valamivel több mint egy hét alatt ez volt a második alkalom, amikor Lavrov arról beszélt, hogy egy új világháború az Egyesült Államok területét is érintené.

Új biztonsági stratégiát dolgozott ki a már csak  szeptember végéig hivatalban lévő bécsi kormány. Megvalósulása távolodást jelentene Moszkvától, elszakadást az orosz gáztól és változást a hivatalosan semleges osztrák külpolitikában. Távolodni azonban nem lesz könnyű, az osztrákok ugyanis szeretik a semlegességet.