Augusztus 6-a óta a világ az orosz Kurszki területen végrehajtott ukrán betörésre figyelt, ám a támadás mostanra kifulladni látszik, Oroszország pedig az elmúlt hónapban is folytatta előrenyomulását Donyeckben, Pokrovszk kulcsfontosságú városa felé – mutat rá egyre több elemző. A kijevi vezetők egy múlt keddi fórumán online bejelentkező Olekszandr Szirszkij főparancsnok meglepő beismerést tett – idézi fel a Kyiv Independent. Szirszkij szerint a kurszki offenzíva egyik fő célja valóban az volt, hogy Moszkva nagy erőket kényszerüljön átcsoportosítani a keleti frontról. Ezt azonban az ellenség átlátta, s miközben több mint 30 ezer katonát vezényelt át máshonnan, a front pokrovszki szakaszán csak növelte erőit. Szeptember első napjaiban az orosz csapatok már kevesebb mint nyolc kilométerre voltak Pokrovszk szélétől és négyre a szomszédos Mirnohradtól. A front közeledése miatt az elmúlt hetekben több ezer lakost evakuáltak a két városból és a környező településekről – írta az ukrán hírportálon Francis Farrell.
Az orosz erők donyecki előrenyomulása a mintegy 40 kilométerre lévő Avgyijivka februári eleste után kezdődött. Az ukrán hadvezetés állítása ellenére, hogy a front stabilizálódik, az orosz erők támadása lassan, de folytatódott. A helyzet áprilisban még rosszabbra fordult, amikor két ukrán gépesített dandár egy részének elfuserált váltását az orosz erők kihasználták Ocseretine közelében, és elfoglalták a kisvárost, az ott előkészített erődítésekkel együtt. Az ukrán dandárok közötti gyenge koordináció miatt az észak felől közeledő orosz csapatok júliusban újabb áttörést értek el Prohres településnél, kis híján bekerítve a védőket. Délebbre pedig a Karlivka falu elleni támadás miatt kellett az ukránoknak a Vovcsa folyó mögé visszavonulniuk.
Mire tehát a kurszki behatolás megkezdődött, a donyecki front helyzete irányíthatatlanná vált, annak ellenére, hogy a hivatalos kijevi jelentések továbbra is „nehéz, de stabil” helyzetről szóltak. A következő hetekben, miközben a világ azt figyelte, hogy ukrán katonák letépik az orosz zászlókat a Kurszki területen, az orosz trikolórt donyecki települések sorában tűzték ki. Emil Kastehelmi, a finnországi székhelyű Black Bird Group nyílt forrásokból dolgozó elemzője szerint mindez az ukrán hadsereget sújtó állandó problémákra vezethető vissza. Az ember- és lőszerhiány és a rosszul előkészített védelmi vonalak súlyos terhet róttak az ukrán egységekre a térségben. S amikor a megcsappant és kimerült dandárokat ki kell vonni szektorukból, a váltás pillanatai tökéletes feltételeket teremtenek az orosz erők előrenyomulásához – érvelt Kastehelmi, aki szerint „ezek a rotációk Ukrajna Achilles-sarkát jelentik”.
Tekintettel a Pokrovszk környéki helyzetre, sok megfigyelő a kurszki behatolás egyik kézenfekvő céljának tekintette, hogy orosz erőket vonjanak el a Donyecki területről. Kastehelmi szerint azonban ez a logika kezdettől fogva hibás volt, hiszen „meglepő lett volna, ha az oroszok az egyik legfontosabb irányból vonják el erőiket”, ahol már addigra sikereket értek el. A frontmozgások feltérképezése azt mutatja, hogy a kurszki betörés óta az oroszok előrenyomulása Pokrovszk térségében valójában felgyorsult – mondta. Emiatt újabb kérdéseket fel, hogy Zelenszkij mire alapozta ezzel ellentétes múlt keddi állítását. Kastehelmi szerint nehéz elhessegetni a gondolatot, hogy a kurszki harcokban felhasznált erők és lőszerek hozzájárulhattak volna a donbászi védelem megerősítéséhez.
Ugyanakkor nyitott kérdésnek nevezte, miképp alakul majd a Pokrovszkért vívott végső csata. A város előtt megerősített ukrán állásokat önmagukban kevésnek nevezte. Az ellenség megállításához szükség van tüzérségre, felderítő és páncéltörő képességekre. „És ami a legfontosabb, elegendő emberre és tartalékra…” Ha Pokrovszk elfoglalásának ára túl magasnak bizonyul, Moszkva dönthet úgy, hogy elhalasztja a város elleni frontális támadást, és helyette dél felé terjeszkedik – vélte.
Pokrovszk fontos vasúti és közúti csomópont, amely a donyecki frontot védő ukrán erők összeköttetését biztosító útvonalakon fekszik. Ha elesik – márpedig a Telegraph brit lap tudósítói szerint az orosz csapatok már szeptember közepére behatolhatnak a városba –, az komolyan megnehezítené az ukrán csapatok utánpótlását Toreck és Csasziv Jar, továbbá Szlavjanszk, Kramatorszk és Kosztyantinivka „megerődített” agglomerációja körül is. A BBC orosz adásának nyilatkozó katonai elemzők egymástól eltérően értékelték a kialakult helyzetet, abban azonban egyetértettek, hogy a háború egészének alakulása szempontjából döntő lehet, hogy Ukrajna a következő hónapokban képes lesz-e megállítani területei elvesztését és stabilizálni védelmi képességeit.