Az amerikai republikánusok egy részében is aggodalmat kelt Donald Trump és Orbán Viktor szívélyes viszonya a magyar miniszterelnök oroszpártisága miatt - erről írt a Politico.
A portál idéz egy beszélgetést 2022 őszéről, amit az amerikai Conservative Partnership Institute szervezett. Ezen republikánus stratégák és politikusok mellett Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter is részt vett, és ahol „a béke megteremtése Ukrajnában” címszó alatt szinte leplezetlenül oroszpárti narratívát ismétlő röpiratokat terjesztettek.
„Oroszországnak megvan az akarata, ereje és türelme a háború folytatásához” – figyelmeztetett Politico birtokába került dokumentum, amely azt hangsúlyozta, hogy az Ukrajnának nyújtott segélyt nagy mértékben korlátozni kell, Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt pedig arra kell ösztönöznie az amerikai vezetésnek, hogy mondja ki a semlegességet, mert ha az Egyesült Államok továbbra is lehetővé teszi az ellenállást, az további orosz agressziót vált ki a nukleáris konfliktus lehetőségével. A Politico emlékeztet, hogy Szijjártó Péter előzőleg Barátságért kitüntetést kapott Vlagyimir Putyintól, amely a legmagasabb orosz állami elismerés, amelyet külföldinek adni lehet Oroszországban.
Donald Trumpnak nagyon tetszik, hogy Orbán Viktor rábízná az orosz-ukrán békét, ő egy telefonhívással véget is vetne a háborúnakA lap arra is emlékeztet, hogy Donald Trump amerikai elnökként többször kifejezte személyes tiszteletét Vlagyimir Putyin iránt, és csak az orosz-ukrán háború tette tarthatatlanná a viszonyt kettejük között. A közeledés a magyar miniszterelnökhöz ennek fényében számos republikánus külpolitikai tisztviselőnél aggodalomra adott okot – áll a cikkben.
A lap forrásai szerint az Orbán-kormány több nemzetközi szervezeten keresztül is befolyásolni igyekszik a Donald Trump mögött álló tábort, s a Putyin-barát álláspont helyességéről igyekeznek őket meggyőzni. A Politico szerint a befolyásolási kísérletben a brüsszeli MCC és a Danube Institute is kulcsszerepet játszik.