Hétfőn elkezdődik a Magyar Rádió épületeinek bontása és tart majd jövő tavaszig. Erről sem a Józsefvárosi Önkormányzat, sem pedig a Palotanegyed lakói nem kaptak értesítést - közölte egy pénteki posztjában a VIII. kerület polgármestere.
Pikó András szerint csak kérdések maradtak, s ezek többsége megválaszolatlan. Ami nem kérdéses, az a maga pőre mivoltában megjelenő, a sajátjain kívül más szempontokat nem respektáló hatalmi gőg elképesztő felelőtlensége - tette hozzá, egyúttal emlékeztetve, hogy a bontási eljárás engedélye még közigazgatási per alatt van és nem született még ítélet. Ennek ellenére elkezdik a munkálatokat. Az első tárgyalás során bizonyossá vált, hogy a rádió épületei és a környező társasházak közös szerkezeti tartóelemekkel vannak összekötve, de a bontás úgy kezdődik el, hogy senkinek fogalma sincs arról, hogy ha a rádió ezen épületeit elkezdik bontani, az a közös szerkezeti tartóelemek okán milyen következményekkel járhat a velük összekötött társasházakra. Erre a tervezők nem gondoltak, erről előzetes szakértői anyag nem készült. Ha sérülnek majd a társasházak, akkor sérülnek, a benne élő emberek nem számítanak - magyarázta.
Egyebek közt kifogásolta, hogy nem készültek el egyetlen épületre sem a szilárdságtani vizsgálatok, illetve az úgynevezett állékonysági vizsgálatok, amelyek kimutatnák, milyen statikai kockázatai lehetnek a bonyolult betonszerkezetek bontási és majd a négy szint mélyre tervezett épület építési munkálatainak.
Megjegyezte, csak a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia érdekei számítanak, a helyi lakók nem. Már amennyiben releváns érdeknek fogadjuk el azt, hogy a Pázmány Egyetem különböző épületei egymástól öt perces sétára elérhetők legyenek - magyarázta a polgármester. kitérve arra, hogy a megrendelő - vagyis a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia semmiben nem enged és nem kíván változtatni, ez pedig megköti a kormányzat kezét.
A politikus szerint a kabinet egy kockázatos emberkísérletbe kezd a bontási munkák hétfői megkezdésével.
„Nem tudjuk, mi fog történni hétfő után, kapunk-e választ a megválaszolatlan kérdésekre, gondoltak-e a ránk, a városlakókra, vagy csak a saját terveik bűvöletében éltek. Nem tudjuk történik-e olyan esemény, amely emberek életét, biztonságát, tulajdonát veszélyezteti majd. Mi legfeljebb reménykedhetünk, hogy megússzuk emberi tragédiák nélkül, már ha nem számítjuk emberi tragédiának azt, hogy családok százai kényszerülhetnek majd arra, hogy elhagyják, feladják az eddigi életüket, csak azért, mert nem álltak velük szóba és nem voltak képesek meghallgatni őket. Csak ebben reménykedhetünk, az értelmes párbeszédben és egyeztetés lehetőségében nem, ezért a helyi lakosoknak, az önkormányzatnak, és mindenki másnak, aki vagy a campus terveivel vagy az eljárás módjával nem ért egyet nem marad más lehetősége, mint a tiltakozás” - zárta sorait Pikó András.