;

plakátok;nemzeti konzultáció;Miniszterelnöki Kabinetiroda;Alex Soros;Volodimir Zelenszkij;

- Eredetileg nem Alex Soros, hanem Volodimir Zelenszkij emelte volna fenyegetően a mutatóujját a nemzeti konzultációs plakátokon

Megvan a válasz arra, hogy került oda a kézfej, az azonban továbbra is rejtély, miért kellett később leragasztani.

Az eredeti terv szerint Alex Soros és Ursula von der Leyen mellett Volodimir Zelenszkij is szerepelt volna azon a nemzeti konzultációs plakáton, melyen tavaly novemberben szokatlan módon a kikerülést követően leragasztották Alex Soros kézfejét – írja a Lakmusz. A portál hozzáteszi, bár az ukrán elnök végül nem került rá a plakátra, a fenyegető gesztust – az utólagos leragasztásig – Soroshoz társítva megtartotta a kivitelező.

Erről a Lakmusz egy kommunikációs megrendeléshez tartozó beszámolóban olvasott, amit közérdekű adatigénylés keretében mutatott meg neki a Miniszterelnöki Kabinetiroda. A portál összesen öt, a Kabinetiroda és Balásy Gyula cégei közötti kommunikációs keretszerződés dokumentumait kérte ki. Az adatigénylést a Kabinetiroda „betekintés útján” teljesítette, így a portál az iratokat személyesen tanulmányozhatta át, a minisztérium két munkatársának szoros felügyelete mellett. Másolatot azonban a megtekintett anyagokról nem készíthetett.

A 12 mappát megtöltő dokumentumhalmazban három beszámoló a 2023 őszi nemzeti konzultációhoz kapcsolódó fókuszcsoportos kutatásokról adott számot. Az egyik kutatásban a plakátkampány kreatívjait tesztelték. A kutatást Balásy Gyula cége, a New Land Media Kft. bonyolította le a Rogán-minisztérium megrendelésére, és „Októberi kutatás az aktuális kérdésekről és kreatív javaslatokról” címmel számoltak be róla. A Lakmusz szerint

a Kabinetiroda nettó 4 millió 517 ezer forintot fizetett ezért a hatfős kutatásért.

Az eredményeket bemutató dokumentum alapján a felmérésben 20 és 64 év közötti férfiak és nők vettek részt, többnyire érettségivel (egyedül egy nyugdíjasnak volt diplomája és egy egyetemi hallgatónál volt folyamatban a diploma megszerzése). A résztvevőket öt különböző szlogennel szembesítették, melyeket a nemzeti konzultáció aktuális kérdéseihez találtak ki:

  • „Nem dönthetnek a fejünk felett!”,

  • „Ne táncoljunk úgy, ahogy ők fütyülnek!”,

  • „El a kezekkel Magyarországról!”,

  • „Büsszel (sic!) visszalökne minket a múltba”, valamint

  • „Védjük meg Magyarországot!”.

Az első három szlogenhez tartozó kreatívon Alex Soros, Ursula von der Leyen és az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij szerepelt. A negyediken Gyurcsány Ferenc volt látható, míg az utolsó változaton a képet egy tiszta kék ég töltötte be, a horizonton már be-betörő viharfelhőkkel.

A plakátkampányhoz készült kreatívok tesztverzióit – az írásbeli beszámolóhoz mellékelt képanyag segítségével – a portál is megtekinthette, így pedig megbizonyosodhatott arról, hogy a később az utcára is kikerült, „Ne táncoljunk úgy…!” feliratú plakátterven

Soros és von der Leyen párosa mellett eredetileg Zelenszkij is szerepelt, és az ő portréjához tartozott a felemelt mutatóujjat rázó kéz is.

A kutatás során ezzel a plakátverzióval kapcsolatban a hatból három fő úgy vélekedett, hogy „a feltartott mutatóujj nagyon jó, a dirigálás megjelenik”, valamint „fontos a gesztikuláció”, és „átjön a lenézés, a felsőbbrendűségi érzés, ami a többi képen nem”. Egyetlen résztvevő azonban (a 20 éves egyetemista) úgy gondolta, hogy

„Sorosról és Zelenszkijről nem összeegyeztethetők ezek a képek”.

A kutatási eredményeket összegző dokumentum erről így fogalmaz: „a karakterek megválasztásával alapvetően nem volt kifogásuk [a megkérdezetteknek], – fenyegetőnek érzik tevékenységüket hazánkra nézve, – egyedül Zelenszkijjel szemben merült fel ilyen tekintetben bizonytalanság”.

Valószínűleg ezért döntöttek úgy vagy a plakátok látványtervét készítő ügynökségnél, vagy a Kabinetirodánál, hogy az ukrán elnököt eltávolítják a kreatív végső verziójáról, viszont a kifejező kéztartást átadják egy másik szereplőnek.

A Lakmusz megtudta azt is, hogy Zelenszkij mutatóujjat emelő alakja eredetileg a konzultációt népszerűsítő videós hirdetés egyik tesztverziójában is szerepelt, de a végleges változatba itt sem került be.

Az intézmény nevelőtestülete szerint életszerűtlen lenne egy ilyen lépés.