A Demokrata Párt tegnap zárult chicagói jelöltállító gyűlése elérte legfontosabb célját: hitet és lendületet adott az egy hónapja még teljes apátiában lévő demokrata szavazóknak. Az Egyesült Államok második női elnökjelöltjeként, de az előd Hillary Clintonnál jóval nagyobb választói szimpátiától övezve futhat neki a november 5-i elnökválasztásnak.
Az újragondolt demokrata kampány emberközeli kommunikációját jól jellemzi, hogy első mondatában Kamala Harris boldog házassági évfordulót kívánt a nézőtéren helyett foglaló férjének, Doug Emhoffnak. Az együttérzés és az erő kéz a kézben jár Kamala Harris esetében, akinek sok éves ügyészi tapasztalatát jól ellensúlyozzák a hasonló megindító, emberi pillanatok. Méltatta Joe Biden inspiráló elnökségét és hangsúlyozta középosztálybeli származását, amely tudatos hangsúlyváltást jelent a 2019-es demokrata előválasztáson képviselt progresszív nézeteihez képest.
„A nemzetünk számára ez a választás egy értékes és mulandó lehetőség arra, hogy felülemelkedjünk a keserűségen, a cinizmuson és a múlt megosztottságot hozó csatározásain. Egy olyan lehetőség kaptunk, amely új irányt jelöl ki a haladás számára. Nem mint egyik vagy másik párt tagjai, hanem mint amerikaiak.” - fogalmazott Harris, aki a beszéde során a saját integráló szerepét állította szembe Trump a választói sérelmekre és félelmekre alapozó retorikájával.
Harris bírálta Trump protekcionista gazdaságpolitikáját, a szövetséges államok kritizálását és a diktátorokkal ápolt baráti viszonyát.
Hivatalosan is elfogadta a Demokrata Párt jelölését Kamala Harris, majd „új és előrevivő” utat ajánlott az amerikaiaknakArra is kiemelten figyelni látszik a Harris-stáb, hogy a republikánus szélsőjobboldali erők ne sajátíthassák az amerikai szimbólumokat, jelesül a zászlót és az olyan közösségi jelszavakat, mint a Trump rendezvényein is elmaradhatatlanul felharsanó USA-USA rigmus. Harris új kampányvideójában a Freedom (szabadság) mottó mellett ugyanúgy központi szerepet kap a csillagos-sávos zászló, mint Donald Trump kisfilmjeiben.
A fentiek a demokrata bázisszavazók és a bizonytalanok körében is népszerű állítások lehetnek, ám Harris a korábbiakhoz képest egy megosztóbb témát is érintett. „Hadd legyek világos: mindig ki fogok állni Izrael önvédelemhez való joga mellett és mindig biztosítani fogom Izrael ehhez szükséges képességeit” szögezte le, majd hozzátette:” ami az elmúlt tíz hónapban Gázában történt, az borzasztó.”
A demokrata alelnökjelölt ismételten hitet tett a túszok kiszabadítása és a mihamarabbi tűzszünet elérése mellett is. „Biden elnök és én azon dolgozunk, hogy minél hamarabb úgy vessünk ennek a háborúnak úgy, hogy Izrael biztonsága és a túszok kiszabadítása mellett a palesztin nép is gyakorolhatja majd a méltósághoz, a biztonsághoz és a szabadsághoz való jogát.” - üzente Harris a demokraták Izrael-politikáját kritizáló demokrata szavazóknak és a nemzetközi közösségnek is.
Magát úgy jellemezte, mint egy „olyan valakit, aki számára nem idegenek a váratlan utazások”, hiszen az édesanyja is 19 évesen utazott az Egyesült Államokba és egy évtized kuporgatása után vásárolhatta meg első otthonát. Harris utalt korábbi államügyészi kampányára, ahol szintén a sokszínű közösség szolgálatát ígérte a választóinak. Ezt ma sem gondolja másként. „Mindazok nevében, akiknek története nem máshol, csak a világ legnagyszerűbb országában íródhatott, tisztelettel elfogadom a jelölést az Amerikai Egyesült Államok elnökségére.” - zárta beszédét Kamala Harris mosolyogva.
Joe Biden elbúcsúzott a demokratáktól, hogy Kamala Harris átvehesse a stafétát