tőzsde;kávé;Starbucks;kávézó;

- Csodát vár az új vezértől a Starbucks

Az elmúlt hét elején szinte katapultált a Starbucks részvényeinek árfolyama. 

Egyetlen nap alatt a jegyzés 77 dollárról 96 dollár közelébe ugrott. Ez pedig nem kevesebb, mint 27 százalékos drágulás. E mögött azonban nem a profit hihetetlen mértékűvé duzzadása, vagy egy csodakávé piaci bevezetése áll. Éppen ellenkezőleg, a társaság elmúlt két évi agóniája után feléledt a remény, hogy az új cégvezető, Brian Niccol érkezésével véget ér a rossz időszak.

A vállalat azért áll a figyelem középpontjában, mert nem csupán a világ kávéforgalmazóinak egyike, hanem maga a kávécég, és az elmúlt hónapok alapján a bezzegvállalatnál kisiklottak a dolgok.

A részvények esésének előzménye, hogy a Starbucksot a mai formájában megálmodó menedzsmentzseni Howard Schultz, többszöri ígéret után két éve végül mégis nyugdíjba vonult. A helyére igazolt, egyebek mellett a Reckitt Benckisernél és a Pepsinél is vezető pozíciókat betöltő Laxman Narashiman szép reményekkel indult. Az optimizmus azonban a jelek szerint igencsak korai és túlzó volt. Hivatalba lépése óta ugyanis a cég forgalma az Egyesült Államokban szinte folyamatosan csökkent, legutóbbi jelentési időszakban pedig már olyan negyedéves számokat tettek közzé, amelyhez hasonlóan gyenge produkcióról 2008 óta nem számoltak be. Ezt a Starbucksnál sem nézték jó szemmel és a napokban bejelentették: Narashiman távozik a cég éléről.

Az utódja nem akárki, hiszen Brian Niccol a Chipotle nevű mexikói székhelyű gyorsétteremlánc vezetője volt egészen eddig. Irányítása alatt – 2018-tól kezdődően – a márka kilábalt a gazdasági válsághelyzetéből, eladásaik Niccol regnálása alatt megduplázódtak - írta a BBC. A részvényárfolyam több mint hétszeresére emelkedett, és ezen felül még mintegy 1000 új üzletet is nyitottak. Az eredmények önmagukért beszélnek, s ezt a Starbucks részvényeseire is hatással volt, mert érkezésének bejelentésére ugrott a részvények árfolyama. Ami azonban az egyik helyen öröm, az a másikon csalódás. A Chipotle részvényei ugyanis Niccol távozására csaknem 10 százalékot zuhantak.

A feladata azonban nem lesz könnyű az új vezérigazgatónak. Többek között a társasággal szembeni globális bojkottfelhívással is meg kell küzdenie, amit az váltotta ki, hogy a palesztin közösséggel szolidaritást mutató közösségi médiás bejegyzés miatt a Starbucks beperelte saját szakszervezetét. A cég ugyan kiadott egy nyilatkozatot, amiben azt írják, hogy nézeteikkel kapcsolatban félreinformálták a közvéleményt, ám nem látszik, hogy ez meggyőzné a fogyasztókat.

Így pedig az a kérdés, hogy a világ legértékesebbnek tartott kávéipari óriása képes megállni a lejtőn, vagy tartósan elindul rajta és elveszti mindenek fölött álló, kikezdhetetlennek gondolt hírnevét. Utóbbi esetben a 2021 nyarán látott, csaknem 126 dolláros részvényár lehet örökre egy álom marad.

Egyszerűen nincs mit tenni, Magyarország leggazdagabb embere tette a legkedvezőbb ajánlatot.