Több iskolában is kinevezett intézményvezető nélkül indul a tanév szeptemberben. A Belügyminisztérium ugyanis a nyári szünet elején indoklás nélkül utasította vissza olyan igazgatóknak a pályázatát, akiket a tantestületek, a szülők és a diákok is támogattak.
Ez történt többek között a Budapest VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnáziumban, a kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnáziumban, a rákospalotai Kontyfa Általános Iskola és Gimnáziumban, a bicskei Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskolában, illetve a székesfehérvári Vasvári Pál Gimnáziumban is. Jellemzően olyan intézményekben, ahol az utóbbi években többször volt valamilyen tiltakozás, például sztrájk vagy polgári engedetlenségi akciók.
„Nulla szakmaiság jellemzi ezeket a döntéseket, amelyekkel nemcsak az igazgatót, hanem tantestületeket, sőt az egész iskolát büntetik”A Népszava érdeklődött az említett iskolákat fenntartó tankerületi központoknál, a tanévkezdés közeledtével sikerült-e új igazgatókat találni. A Kölcsey Gimnázium esetében azt a tájékoztatást kaptuk a Belső-Pesti Tankerületi Központtól, új pályázat kiírása még nem történt meg, miután a tankerület és a minisztérium sem támogatta a gimnázium eddigi, az iskolai közösség által is nagyra becsült igazgatójának, Fazekas Csabának a pályázatát. A Kölcsey igazgatói feladatait a következő pályázat kiírásáig átmenetileg az iskola egyik igazgatóhelyettese fogja ellátni.
Ugyanez a helyzet a Kelet-Pesti Tankerülethez tartozó Károlyi Gimnáziumban is. A tankerületi központ ugyanakkor hangsúlyozta: az intézményben “rendezett körülmények között” indul a tanév. Az Észak-Pesti Tankerületi Központ válasza szerint a Kontyfa Utcai Általános Iskolát is a helyettes fogja vezetni szeptembertől, amíg nem lesz eredményes pályázat. A székesfehérvári Vasvári Gimnázium igazgatójának, Horváth Józsefnek a leváltása után több százan tüntettek a városban, de már ekkor kiderült, hogy a gimnázium vezetését az iskola egyik, ugyancsak köztiszteletben álló tanárára bízták, de szintén csak ideiglenesen.
Hiába kérik az iskolai közösségek, a Belügyminisztérium nem vonja vissza a döntést az elutasított iskolaigazgatói pályázatokrólAzt, hogy újabb igazgatói pályázatok kiírására mikor kerülhet sor, a Vasvári Gimnázium és a bicskei Csokonai Általános Iskola fenntartójától, a Székesfehérvári Tankerületi Központtól tudtuk meg:
közlésük szerint új igazgatói pályázatot évente két alkalommal, tavasszal és ősszel lehet benyújtani.
A Csokonait az őszi pályázat elbírálásáig szintén az iskola egyik igazgatóhelyettese fogja vezetni, s mint írták, a tankerületi központ “az intézmény vezetésének minden segítséget megad, hogy az oktató-nevelő munka zavartalanul induljon el szeptemberben”.
Bár a mostani tankerületi rendszer 2013-as indulását követően jelentősen csorbultak az iskolaigazgatók jogkörei - munkáltatói jogokat már nem gyakorolhatnak, gazdálkodási jogaik is szűkültek, csak kismértékű beszerzésekről dönthetnek saját hatáskörben - az iskolai közösségek életében még mindig fontos a szerepük. A Tanítanék Mozgalom képviselője és a budapesti Kölcsey Gimnázium egykori tanára, Törley Katalin (akit több kollégájával együtt azért rúgott ki a tankerületi központ, mert polgári engedetlenségi akciókban vettek részt) lapunknak azt mondta,
az igazgató a “közvetítő” a tankerület és a tantestület között, ezért sem mindegy, hogy az “állam meghosszabbított kezeként” működik vagy csakis az iskolai közösség érdekeit nézi és védi.
A Kölcsey volt igazgatója, Fazekas Csaba az “engedetlen” tanárok kirúgását is ellenezte. Emellett az igazgató személye a pedagógusok munkájára is hatással lehet, hiszen a tanárok saját maguk által írt tanmeneteit is ő hagyja jóvá. - Az sem mindegy, milyen munkahelyi hangulatot teremt, egy szeretett igazgatóval sokkal könnyebb együtt dolgozni – fogalmazott Törley Katalin.
- Az, hogy egy olyan igazgató vezesse az iskolát, akit a tantestület is támogat és a diákok is szeretnek, a szülők szempontjából is fontos - erről Miklós György, a Szülői Hang Közösség képviselője beszélt a Népszavának. Szerinte a szülők is nagyobb bizalommal fordulnak egy olyan intézményvezető felé, akit az iskola tanárai is nagy többséggel megválasztottak volna. A tapasztalatok ugyanakkor azt mutatják, hogy a mostani rendszerben csökkent a bizalom az igazgatók iránt:
a Szülői Hang tavalyi felmérése szerint a szülők 40 százaléka úgy érzi, az igazgatótól szükség esetén nem kapja meg az elvárható segítséget.
Miklós György szerint ezért is lenne fontos, hogy azokat az igazgatókat, akik mellett a tanárok, a diákok és a szülők is kiállnak, az iskola pedig fejlődik és egyre jobb eredményeket ér el, a döntéshozók ne elutasítsák, hanem támogassák.
A Belügyminisztérium a Népszavával korábban azt közölte: a mostani tavaszi eljárás során 384 helyre érkezett iskolaigazgatói pályázat, ebből 337 esetben döntöttek a pályázatok elfogadásáról,
47 esetben új pályázat kiírására lesz szükség.
Drágább lesz a tanévkezdés
Egy év alatt átlagosan 7,4 százalékkal drágultak a tanszerek, írószerek - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi, júliusi adataiból. Egy 30 literes hátizsák átlagos fogyasztói ára 11 380 forintról 11 910 forintra nőtt, ami 4,6 százalékos emelkedést jelent, a gyerekcipőké pedig 12 690 forintról 13 240 forintra emelkedett, vagyis 4,3 százalékkal kerülnek többe, mint tavaly ilyenkor. Az iskolai étkezés ára 8,2 százalékkal lett magasabb 2023 azonos időszakához képest a KSH adatai szerint. Ugyanakkor érdemes azt is figyelembe venni, hogy az iskolakezdéshez szükséges tanszerek, írószerek ára már 2023-ban meredeken emelkedett, 2022 júliusához képest átlagosan 20,4 százalékkal, a mostani emelkedés pedig még erre jön rá.
A Provident Pénzügyi Zrt. csütörtökön közölt felmérése szerint idén már a júniusi-júliusi időszakban folyamatosan nőtt az iskolakezdés anyagi nehézségeire hivatkozó hiteligénylések száma - igaz, valamivel kisebb mértékben, mint egy évvel korábban. Az érintett családok 50-150 ezer forint közötti kölcsönt vesznek fel és a legtöbben a tanszerek beszerzését finanszírozzák belőle. A REGIO Játék friss kutatásából pedig az derült ki, egyetlen leendő elsőosztályos gyermek iskolakezdésére jellemzően 50-75 ezer forintos kiadással számolnak a szülők, több iskoláskorú gyermek esetén a kiadások tovább nőnek. A legnagyobb egyösszegű kiadás az iskolatáska, amiből tízből négy család nem fog idén újat vásárolni. A válaszadók relatív többsége (33 százaléka) a 25 ezer forint alatti darabokat részesíti előnyben. J. D.