;

koncert;Balkán;Boban Markovic;Kobuci kert;

Boban Markovic a stuttgarti fesztivál színpadán

- Boban Marković: Magyarország a második hazám

Várjatok meg, magyarok! – Ma este Budapesten, az óbudai Kobuciban lép fel az ismert balkáni trombitás, Boban Marković. Ennek apropóján nyilatkozott a Népszavának a stuttgarti Kultúrák Fesztiválján. Interjú.

Rendszeresen nyilatkozza, hogy Magyarországot a második hazájának tekinti, sokszor koncertezik is nálunk. Miért kötődik éppen Magyarországhoz ilyen szorosan?

Kicsit távolabbról kezdeném a mondandómat, hiszen most éppen Stuttgartban vagyunk, a városháza előtti téren, ahol már korábban is adtam koncertet, és egy akkori, nagyon jó barátomra gondolok, aki sajnos azóta már elhunyt, így a mai napot az ő emlékének ajánlom. Magyarország kapcsán nehéz szavakba önteni, hogy mit is érzek, mivel már minden lehetséges szófordulatot elhasználtam az évek során. Magyarország, a magyar nép a legerősebb, legdinamikusabb, legkedvesebb közönségem. Mindig tudják, hogy egy őrült bulira számíthatnak, ha eljönnek a koncertemre. Várjatok meg, magyarok, mert mindjárt ott leszek a Kobuciban! Boban szeret titeket!

Miben lesz más a budapesti repertoár, mint a stuttgarti program?

Valamennyit biztosan változtatok, de a fő különbséget a közönség adja majd, hiszen a magyarok tényleg tudják élvezni a koncertjeimet.

Amikor nyugaton lépnek föl, akkor mennyire szólnak az ottani exjugoszláv diaszpórának és mennyire a többségi nemzetnek? Elvégre a filmek kapcsán világszerte ismeri önöket a közönség.

A jugoszláv időkben nagyon jól éltünk együtt, és így ismerek minden nemzetet, járnak a koncertjeimre, függetlenül attól, hogy melyik néphez tartoznak. Semmi bajunk nem volt, és ez így van a mai napig. Minket nagyon jól fogadnak. Bízom benne, hogy Stuttgartban is átjött ez a jó kultúraközvetítés.

Milyen volt a közös munka, a filmkészítés Kusturicával?

Az az idő volt, amikor együtt élveztük a létezést. Kusturica társaságában ott volt Goran Bregović és Johnny Depp is. Nagyon rég volt, nagyon szép volt, nem felejtem el ezeket az élményeket. Nagyon jó volt vele együtt dolgozni, nagyon professzionális filmrendező.

A „Mrak” című szerzeménye videó­klipjét Budapesten forgatta, és a lemezből balettelőadás is készült, szintén Magyarországon. Mitől kötődik éppen ez a műve ennyire szorosan Magyarországhoz, elvégre a dalszöveg is szerbül van, a dallam is balkáni.

Nem sokkal a Covid előtt vettük fel a stúdióban, és ez lett az album vezető száma. A világzenei sikerlistán hónapokig állt az élen, nagyon jó volt a fogadtatása a nemzetközi világzenei piacon. Nagyon komoly sláger lett, amit sokan hallgatnak a fesztiválokon, klubokban és énekelnek. Mivel a „Mrak” sötétséget jelent, addig éneklik majd, míg meg nem írjuk a világosságról szóló dalt.

Magyarországhoz a koncerteken túl milyen élmények kötik?

Mindig nagyon jó társaságom van! Mindig megtaláljuk a módját, hogy kellemesen töltsük el a szabad­időt, ha van. Például egy jó bor mellett – vagy éppen gyakran vonulunk el például valamelyik tóra horgászni.

Milyen projekteket tervez a közeljövőben?

Most, a nyári szezonban koncert koncert hátán, ugyanakkor már az újabb lemezen gondolkozom, hiszen nem tudok nem dalszerzéssel foglalkozni.

Boban Markovic

1964-ben született. Már hétéves korában megismerkedett a trombitával. Európai körökben elismert, ő és zenekara számos zenei díj birtokosa. Apja, nagyapja elismert trombitaművészek voltak. Zenéje a török katonazenekarok muzsikájából eredeztethető. Boban a kilencvenes évek első felében tűnt fel, amikor zenekarával sorra elnyerte a híres gucai trombitás fesztivál első díját, majd miután meghallotta – a Kusturica-filmek zenéje kapcsán világszerte ismert – Goran Bregovic, felkérést kapott az Under­ground című film zenéjében való közreműködésre. Az Underground után Boban az Arizonai álmodozók című Kusturica-film zenéjében is közreműködött, s az ezredfordulóra már Európa legnépszerűbb balkáni rezesbandájának az élén állt.

Kultúrák Fesztiválja Stuttgartban

A Kultúrák Fesztiválja a baden-württembergi tartományi főváros multikulturális, multietnikus jellegét hangsúlyozva többnapos kulturális rendezvény, ahol a helyben élő külföldiek egyesületeinek standjai mellett a színpadon belföldi és külföldi előadóművészek lépnek fel. Idén nem volt magyar fellépő, a korábbi években azonban a stuttgarti Magyar Kulturális és Tájékoztatási Intézet meghívására képviselte Magyarországot a fesztiválon egy-egy előadó: tavaly a fiatal énekesnő, Deva, tavalyelőtt pedig a népszerű folk-rockot játszó Kerekes Band. Az idei sztárfellépő, aki a zárókoncertet adta, Boban Markovic volt.

A világhírű operaénekes Natalie Dessay az idei Avignoni Színházi Fesztivál OFF programjában játszotta Marie NDiaye Un pas de chat sauvage (Egy vadmacska lépése) című darabjának egyik főszerepét, és válaszolt a Népszava kérdéseire.