Közel két éve folynak ezek az ügyek, Kiss László számított arra, hogy előbb-utóbb őt is előveszik, és ilyen-olyan politikai céllal meg fogják gyanúsítani – nyilatkozta Zamecsnik Péter ügyvéd az ATV Híradónak Óbuda-Békásmegyer június 9-én újraválasztott ellenzéki polgármesterének szerdai őrizetbe vétele után. A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) három-négy oldalas gyanúsítást közölt a DK-s politikus védőjével. A polgármester, aki nincs jó hangulatban, abszurdnak nevezte a gyanúsításokat, és jelezte, hogy a későbbiekben írásban fog részletesen vallomást tenni.
– Szerdán reggel kimentek érte, a lakásán házkutatást tartottak, annak semmilyen eredménye nem volt. Az irodájában is házkutatást tartottak, ott sem találtak semmit. A polgármester ezen nem csodálkozott, mert állítása szerint semmilyen bűncselekményt nem követett el, így aztán nehezen találhattak volna bármilyen terhelő bizonyítékot – mondta az ügyvéd. Hozzátette: a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) Kiss letartóztatását is indítványozta, amelyről pénteken dönt majd Budai Központi Kerületi Bíróság nyomozási bírója.
Amint arról a Népszava is beszámolt, a KNYF szerda reggeli közleménye konkrétumok említése nélkül azt írta, hogy „vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő nyomozásában a mai napon összehangolt nyomozási cselekményeket hajtottak végre”. A polgármesternél tartott házkutatást nem említették, csak a III. kerületi önkormányzatit, s jelezték: csütörtökön adnak tájékoztatást az ügy részleteiről. A kerület tagadja, hogy törvénytelen szerződései lennének. Mint közleményükben írták, „valamennyi szerződés szabályos és valós teljesítésen alapul, ami kizárja a jogszerűtlenséget vagy a fiktivitást”.
Tagadja az óbudai önkormányzat, hogy törvénytelen szerződései lennének Őrizetbe vették Óbuda DK-s polgármesterét a nyomozók, házkutatás is volt a nálaZamecsnik Péter ugyanakkor az ATV-nek megerősítette azt a korábbi feltételezést, amely szerint a mostani gyanúsítás részben összefügg Czeglédy Gergő alpolgármester korábbi őrizetbe vételével. A gyanúsítás szerint vállalkozók az önkormányzati megbízások elnyerése érdekében felülárazták a szolgáltatásokat, és az így szerzett pénzek egy része visszaosztásra került, amiből a vád szerint a polgármester is részesült. – Ez az ügy gyakorlatilag 2022-es ügyszámon folyik, tehát a médiából is tudjuk, hogy a III. kerületben voltak gyanúsítások, házkutatások, iratbekérések, szerződéseket néztek, tehát ebben semmi újdonság nincs – mondta az ügyvéd.
Magyar György: Nagy a kockázata egy ilyen őrizetbe vételnek
„Nagy a kockázata egy ilyen őrizetbe vételnek, hiszen rögtön politikai szándékoltságot lát mögötte mindenki. A szabadság korlátozásának ugyanakkor pontosan körülírt feltételei vannak, amit a bíróságnak kell mérlegelni az ügyész indítvány nyomán” – mondta lapunknak Magyar György.
Az ügyvéd szerint korrupciós ügyekben a tettenérés a legerősebb ok az őrizetbe vételre, jelen esetben erről aligha lehet szó, de a nyomozó hatóságnak megfelelő terhelő bizonyítékokkal kell rendelkeznie.