;

szélsőjobb;Izrael;Templom-hegy;

Washington is elítélte Ben Gvir templom-hegyi provokációját

- Szélsőjobb csapdában Netanjahu kormánya

Mintegy 2250 zsidó, élükön a szélsőjobboldali rendvédelmi miniszter, Itamar Ben Gvir imádkozott és kitűzte az izraeli zászlót kedden a Közel-Kelet egyik leggyúlékonyabb pontjának számító helyen: a zsidók által Templom-hegynek, az arabok által Mecsetek sétányának nevezett helyen. 

A mindkét vallás által szentnek tekintett hely az Izrael által megszállt kelet-jeruzsálemi részen található. A Templom-hegy a judaizmus legszentebb helye, hétfő estétől pedig 25 órán át a világ zsidósága az első és második templom lerombolására emlékezett a Tisa BeÁv gyászböjttel.

A második lerombolt templom helyén található az Al-Aksza mecset, a muszlim vallás harmadik szent helye. Az 1967-es annektálás után létrejött status quo értelmében a Templom-hegyet egy muszlim vallási tanács, a Waqf irányítja Jordánia védnöksége és Izrael ellenőrzése alatt. A hatályos szabályozás szerint a zsidók látogathatják ugyan, de nem imádkozhatnak a helyszínen. A szélsőjobboldal ezt nem hajlandó elfogadni, annak ellenére, hogy minden látogatás feszültséget, olykor nyílt konfliktusokat szül. A provokációk nem a fundamentalista hívők, hanem rendre a világiak részéről történnek, hiszen a főrabbinátus által is képviselt álláspont szerint a zsidóknak nem szabad felmenniük a Templom-hegyre, mert a hely szent, a mai zsidók pedig tisztátalanok. A második intifáda például 2000 szeptemberében azt követően robbant ki, hogy a későbbi miniszterelnök, Ariel Sárón az akkor épp ellenzékben lévő Likud párt elnökeként többszáz biztonsági ember kíséretében belépett a Templom-hegy területére.

Itamar Ben Gvir rendvédelmi miniszterként felügyeli a rendőrséget, a rendfenntartóknak a hatályos izraeli törvények alapján pedig meg kellett volna akadályozniuk, hogy a miniszter és kísérete imádkozzon a vitatott szent helyen. Izrael leghírhedtebb szélsőjobboldali politikusa számára nem az imádkozás maga volt a lényeg. Az AFP hírügynökség tudósítása szerint Ben Gvir egy az internetre feltett videóban a Hamász „térdre kényszerítésére” szólította fel az izraeli vezetést  „a dohai vagy kairói csúcstalálkozókra való menetel” helyett, holott ez a csütörtökre tervezett tűzszüneti tárgyalás tenné lehetővé az izraeli túszok szabadulását is. A szélsőjobb politikus az egész régióra kiterjedő háborús fenyegetettség közepette leszögezte, hogy „az ő politikája engedélyezi a zsidó imát a Templom-hegyen”. Hozzátette: látogatásával és imádkozásával „nagyon jelentős előrelépés történt a kormányzás, a szuverenitás terén”.

Izraeli sajtóbeszámolók szerint bár a miniszter és kísérete megszegte a rendőrségi utasításokat és a status quót, letartóztatás nem történt.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök sajtóirodája közleményben igyekezett gyorsan leszögezni, hogy Izrael politikája a Templom-hegyre vonatkozóan nem változott, ez közvetlenül a kormány és a miniszterelnök hatásköre, egyetlen miniszternek sem lehet „saját politikája” a Templom-hegy kapcsán.

Jordánia is közleményben ítélte el Ben-Gvir és az őt kísérő politikusok Templom-hegyi látogatását. A ciszjordániai palesztin külügyminisztérium provokációnak nevezte a történteket.

Az esemény különös súlyát az adja, hogy egy szélesebb muszlim felháborodás meghiúsíthatja a csütörtöki tűzszüneti tárgyalásokat, ami jelen pillanatban a regionális háborús eszkaláció egyetlen eszközének tűnik.

Az ENSZ Emberi Jogi Hivatala aggodalmának adott hangot az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus eszkalálódása miatt.