;

Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság;

- Az MNB mellett a NAIH is jelezte, hogy nincs élő együttműködése a Szuverenitásvédelmi Hivatallal

Azt viszont Péterfalvi Attila NAIH -elnök megerősítette, hogy a Lánczi Tamás vezette állami szerv már firtatta, voltak-e olyan ügyek a NAIH-nál, amelyek felvethetnek szuverenitási kérdéseket.

Nincs élő együttműködési megállapodása a Szuverenitásvédelmi Hivatallal A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnak (NAIH) - közölte az atv.hu érdeklődésére a szervezet elnöke.

A portál azt követően kereste meg Péterfalvi Attilát, hogy az Átlátszó tegnapi megszellőztette, a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal  több szervezettől is  kérte, végezzenek folyamatos, úgynevezett „szuverenitásvédelmi” információgyűjtést, ezeknek az adatait pedig küldjék el neki. Ilyen megkeresést kapott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a Magyar Nemzeti Bank (MNB), vagy éppen a NAIH. Az MNB azt közölte az RTL híradó érdeklődésére, hogy nincsen élő megállapodása a Szuverenitásvédelmi Hivatallal. Később az MNB közleményt is kiadott, amely szerint jegybankként a pénzügyi rendszer stabilitásának és biztonságának erősítése, az ügyfelek érdekeinek védelme, illetve szakmai tevékenységének támogatása érdekében köt együttműködési megállapodásokat belföldi hatóságokkal, szervezetekkel. „Az MNB és az SZH között jelenleg nincs együttműködési megállapodás. Amennyiben a felek ilyet kötnének, azt a hatályos jogszabályi keretek között tehetnék meg kizárólag, és annak teljes szövege szintén megjelenne az említett nyilvános felületen” hangzik a közlemény.

Az adatvédelmi hatóság vezetője nyomatékosította, mivel a Szuverenitásvédelmi Hivatalról szóló törvényjavaslat egyéni képviselői indítvány volt, azt előzetesen nem látta, így nem is véleményezte. Mindazonáltal azokat az adatkezelési szabályokat vette át a Szuverenitásvédelmi Hivatalról szóló szabályozás, amelyek az ombudsmani hivatalra, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalára is érvényesek - ez elmondható a minősített szabályokra is. Ezért sem lehet a Szuverenitásvédelmi Hivatalról szóló szabályozásról törvényellenességet feltételezni, vagy hogy alkotmányellenes lenne - magyarázta Péterfalvi Attila, hozzátéve, volt korábban a Szuverenitásvédelmi Hivatal részéről olyan tájékoztatáskérés, miszerint voltak-e olyan ügyek a NAIH-nál, amelyek szuverenitási kérdéseket felvetnek, a konkrét ügyeket azonban nem említette meg.

A NAIH-elnök jelezte, adatszuverenitási és nemzetbiztonsági kérdéseket vetnek fel az olyan ügyek, amikor magyar állampolgárok adatait indokolatlanul és szükségtelenül külföldön tárolják.

Három budapesti, három vármegyei, kilenc városi intézmény élén várható újabb változás.