A katonák vezénylése a köznevelés rendszerébe nincs napirenden – közölte lapunkkal a tankerületi központok felügyeletét ellátó Klebelsberg Központ (KK). Azt kérdeztük, tudnak-e olyan tankerületi iskoláról, ahova már jelentkeztek nyugalmazott katonatisztek iskolai munkakörök – akár tanári feladatok – ellátására. Egy júniusi törvénymódosítás ugyanis lehetővé teszi, hogy 55 év feletti tiszteket és altiszteket vezényeljenek át köznevelési intézményekbe, akár nevelő-oktató munkára is, a tankerületeknek pedig alkalmazniuk kell őket, ha nincs megfelelő végzettségük, az átképzésükről is gondoskodniuk kell.
A KK-tól szerettünk volna részleteket megtudni a képzésekről is, de a fent idézett, szűkszavú közlésen kívül nem kaptunk további tájékoztatást. Érdeklődtünk a köznevelésért is felelős Belügyminisztériumnál (BM), igaz-e, hogy nincs napirenden a katonák iskolai alkalmazása. Válaszukban megerősítették a KK által írtakat, mint fogalmaztak, a KK válasza “a Belügyminisztérium álláspontja szerint egyértelmű”.
Másként látja Miklós György, a Szülői Hang Közösség képviselője: szerinte nem egyértelmű, mire gondol a KK és a BM.
– Akár jelentheti azt is, hogy érzékelték a tiltakozást és kicsit jegelik a dolgot. Ami nem feltétlen egyenlő azzal, hogy elállnak a tervtől, legfeljebb késleltetik egy kicsit
– vélekedett Miklós György. A Szülői Hang az aHang platformmal közösen több mint 20 ezer aláírást tartalmazó petíciót juttatott el nemrég a BM-hez és a Honvédelmi Minisztériumhoz, tiltakozva a katonák iskolákba vezénylése ellen. A petícióra eddig egyik minisztérium sem reagált.
A katonák nem az iskolába valók, ma 20 ezer tiltakozó aláírást vittek Szalay-Bobrovniczky KristófnakMiklós György szerint azonban „valami mégis történhetett”, mert korábban a Szülői Hang is kérdésekkel fordult a BM-hez, ezeknek csak egy részükre kaptak választ több mint egy hete, de nekik arról még nem írtak, hogy a katonák átvezénylése ne lenne napirenden. A Szülői Hang képviselője szerint csak az lenne egyértelmű, ha visszavonnák a katonák iskolai alkalmazásáról szóló törvényi paragrafusokat. Hozzátette:
előfordult már, hogy valamit cáfolt vagy “álhírnek” minősített a kormányzat, aztán később mégis megvalósult.