;

Szerbia;Magyarország;férfi vízilabda;párizsi olimpia 2024;

- Férfi vízilabda: sima magyar siker Szerbia ellen

A magyar férfi vízilabda-válogatott az első negyed után kétgólos hátrányban volt a párizsi olimpia csoportkörének utolsó fordulójában Szerbia ellen, de a folytatásban jobban játszott ellenfelénél és megérdemelt győzelmet aratott. A magyarok csoportjukban a harmadik helyen végeztek, ellenfelük a másik hatos második helyezettje lesz, valószínűleg Görögország vagy Horvátország vár a negyeddöntőben az együttesre.

A csoport harmadik helyének megszerzése volt a tét a magyar-szerb találkozón, azt a mérkőzés előtt tudni lehetett, hogy mindkét együttes folytatja szereplését a negyeddöntőben.

Az első ráúszásnál a magyarok hozták el a labdát, a támadást azonban nem sikerült góllal zárni, Manchercz 6 méterről a kapu mellé bombázott. A szerbek támadása sem zárult góllal, Vogel védte Dedovic lövését. Drasovic próbálkozását is hatástalanította a magyar kapus, az első három perc gól nélkül zárult. A 4. percben vezetést szereztek a magyarok, Fekete maradt egyedül a szerb kapu előtt, és nem hibázott (1-0). Emberelőnyből Rasovic lőtt kapura, Vogel a léc fölé tolta a labdát. A sarokdobást követően a már teljes létszámban játszó szerbek Cuk góljával egyenlítettek (1-1). Három perccel a negyed vége előtt Cuk maradt egyedül 7 méterre a kaputól és a szerb játékos a jobb sarokba lőtt (1-2). Emberelőnybe kerültek a magyarok és Vámos lövőcsel után kihasználta a létszámfölényes helyzetet (2-2). Nagy és Vámos kiállítása miatt kettős emberhátrányban voltak a magyarok, amit Mandic használt ki 1:45 perccel a játékrész vége előtt. A következő magyar támadásnál Angyal két méteren beül volt, amikor labdát kapott. Fél perccel a dudaszót megelőzően a szerbek kerültek ismét emberelőnybe, Vico pedig kettőre növelte a különbséget (2-4). Zalánki próbálkozott még lövéssel, amikor 2 másodperc volt hátra, de Filipovic védett.

A második nyolc perc elején is a magyarok vezethették az első támadást és Fekete a center helyéről szerzett szép gólt (3-4). A következő magyar akciót Zalánki góljával sikerült lezárni (4-4). Manhercz szerzett labdát, de Jansik áthúzta magát az ellenfelén, ezért ismét a szerbek támadhattak, lövésig nem jutottak el, mert Jaksic szabálytalankodott. Mindkét oldalon sok volt a hiba a támadásban, a két és fél perces gólcsendet Nagy törte meg egy remek lövéssel (5-4). A magyarok 1-0 után vezettek ismét. Vámos csípett el hátrányban egy átadást, az ellentámadásból Manhercz kettőre növelte a különbséget (6-4). Kapust cseréltek a szerbek, Filipovic helyett Misovic folytatta a mérkőzést. 3 perccel a játékrész vége előtt Mandic 5 méteresből védhetetlenül lőtt a hálóba (6-5). Zalánki lövését védte Misovic, az ellentámadásból Rasovic egyenlített (6-6), 44 másodpercen belül kaptak két gólt a magyarok. Varga maradt szabadon középen, 7 méterre a kaputól és védhetetlenül bombázta a labdát a bal sarokba (7-6). Jaksic a kapufát találta el, a kipattanó a szerbeké lett, Mandic váratlanul lőtt és egyenlített 1:20 perccel a dudaszó előtt (7-7). Zalánki bombagóljával sikerült ismét megszerezni a vezetést 46 másodperccel a negyed vége előtt (8-7). Mandic lövését védte Vogel, Varga Dénes pedig 1 másodperccel a dudaszót megelőzően kettőre növelte a magyar előnyt (9-7).

A harmadik felvonásban is a magyaroké lett a labda, Fekete pedig remek góllal zárta a magyar támadást (10-7). Gól nélkül zárult a szerbek támadása, a magyarok kettős emberelőnyből Jansik révén már néggyel vezettek (11-7). Emberelőnybe került az ellenfél Hárai kiállítása után, de Cuk lövése elakadt a blokkban. Vámos 5 perccel a játékrész vége előtt ötre növelte a különbséget (12-7). Angyalt kiállították, 4:33-cal a dudaszót megelőzően időt kértek a szerbek. Mandic szerzett gólt (12-8), a magyar támadásnál Rasovicot állították ki és a magyarok kértek időt 3:28-cal a dudaszó előtt. Zalánki használta ki az emberelőnyt (13-8), a szerb támadásnál Cuk lövése elkerülte a kaput. Dedovic próbálkozását hatástalanította Vogel, az ellentámadásná Vígvári góljával már hattal vezettek a magyarok (14-8). Manherczet másodszor állították ki, Vico 1:14 perccel a negyed vége előtt talált a kapuba (14-9). Az utolsó percben Fekete szerzett gólt előnyből (15-9), amire nem érkezett válasz, megnyugtató előnnyel várta a magyar együttes a záró negyedet.

A befejező nyolc percre kapust cseréltek a magyarok, Vogel helyett Bányai folytatta. Ezúttal egyszerre értek oda a játékosok a ráúszásnál a labdához, ezért feldobás következett, ami után a szerbek támadhattak először. Jaksic szabálytalankodott. Varga D. lőtt mellé, majd Bányai védte Rasovic lövését. Emberelőnybe kerültek a szerbek, amit Jaksic használt ki (15-10). Kijátszott akció végén Zalánki állította vissza a hat gól különbséget (16-10). Dedovic létszámfölényes helyzetből csökkentette a különbséget (16-11), ezzel öt perccel a találkozó vége előtt elvi esélye még volt Szerbiának az egyenlítésre, de gyakorlatilag ez a meccs már eldőlt. Hárainál láttak szabálytalanságot a játékvezetők, támadhattak a szerbek és három másodperccel a támadóidő lejárta előtt Mandic lőtt védhetetlen gólt (16-12). Rasovic harmadik kiállítása után kipontozódott, Manhercz lövése azonban a blokkról pattant a kapu mellé. Molnár talált be a szerb kapuba 3 perccel a dudaszó előtt (17-12). Molnár szabálytalankodott a kapu előtt, a megítélt büntetőt Cuk belőtte (17-13). Már csak 1:23 volt hátra, amikor Nagy lőtt a kapu mellé, gól már nem született.

Az első negyedet jobban kezdték a szerbek, utána azonban remekül védekeztek a magyarok, akiknél a kapusteljesítmény is sokkal jobb volt, mint az ellenfélnél. Varga Zsolt együttese a második és harmadik negyedben parádézott, nem adott esélyt ellenfelének a győzelem

A mérkőzés után Varga Zsolt szövetségi kapitány azt mondta, örül, hogy ma nyertünk, ez fontos a folytatás szempontjából. – Tudunk még javulni, fejlődni, a földön kell maradnunk. Sokkal hatékonyabb volt a támadójátékunk, mint korábban, a védekezésünk is stabil volt. Ezen az úton kell haladnunk tovább – fűzte hozzá. Fekete Gergő a maga részéről úgy nyilatkozott, nagyon boldog, hogy a rosszabb kezdés után megfordították a mérkőzést és nyugodtan várhatták az utolsó negyedet. Eddig felváltva voltak jobb és rosszabb meccseik, de a következő mérkőzés lesz az eddigi legnehezebb, ott kell csúcsteljesítményt nyújtani.

– Sokat beszélgettünk az ausztrálok elleni vereség után. A mai meccsen úgy álltunk bele, hogy érjen mindenki ide az olimpiára, most jön az a három mérkőzés, ami mindent eldönt. A negyeddöntő teljesen más kategória lesz. Személy szerint is úgy éreztem, hogy nem ment annyira jól, kellett ez a mérkőzés, hogy bátrabban, gólerősebben tudjak játszani – értékelte eközben Zalánki Gergő a mérkőzést.

Kovács Richárd ugyancsak az ötödik helyen végzett a párizsi ötkarikás játékok ökölvívótornáján.