;

Irán;Libanon;utazás;Külgazdasági és Külügyminisztérium;

A likvidált Hezbollah-vezér, Fuad Sukri temetése augusztus 1-én Bejrútban

- Magyarország is arra kéri állampolgárait, hogy hagyják el Libanont és Iránt

Egyre nagyobb a közel-keleti eszkaláció veszélye.

Számos ország, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország mellett Magyarország is arra kéri állampolgárait, hogy lehetőség szerint mielőbb hagyják el Libanon területét a háborús eszkaláció veszélye miatt.

A Portfolio megnézte a magyar Konzuli Szolgálat tanácsait, amely július 30-án frissítette a Libanonba történő utazás és tartózkodáshoz szükséges információkat. A közlés szerint a Libanon déli határán zajló összecsapások jellege egy olyan, egyre erősödő kockázati tényezőt hordoz magában, amely részeként a biztonsági helyzet váratlan romlása is bekövetkezhet, ideiglenesen ellehetetlenítve az ország elhagyását. Emiatt, és a kereskedelmi járatok egyre szűkülő lehetőségei miatt azt javasolják, hogy a Libanonba történő utazásokat halasszák el, az országban tartózkodó magyar állampolgárok pedig fontolják meg tartózkodásuk azonnali megszakítását és mielőbbi távozásukat.

Jelen állás szerint Irán esetében is hasonló a helyzet. Az elmúlt időszakban kialakult regionális feszültség, valamint a katonai eszkaláció lehetősége miatt a Külgazdasági és Külügyminisztérium az Iráni Iszlám Köztársaságot szintén az utazásra nem javasolt kategóriába sorolta. Az országban tartózkodó magyar állampolgároktól azt kérték, hogy regisztráljanak konzuli védelemre. Amennyiben valaki a figyelmeztetés ellenére mégis Iránba utazna, úgy fontos az előzetes konzuli regisztráció, illetve szükség esetén a közvetlen nagykövetségi bejelentkezés - jelezték.

Azoknak az országoknak a listáját, ahová a tárca nem javasolja az utazást, ide kattintva lehet megnézni.

Sürgősségi intézkedéseket foganatosíthat Sir Keir Starmer miniszterelnök, aki a legutóbbi, 2011-es zavargások idején az ügyészség vezetője volt.