Kovács „Kokó” István korábbi olimpiai bajnok ökölvívó szerint Imane Khelif nem vehetne részt a párizsi olimpia női ökölvívótornáján, mert nem nő. Az algériai bokszoló szombaton Hámori Luca ellen lép ringbe a 66 kilogrammos súlycsoportban.
A Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA) elvégeztette a gendertesztet, és kiderült, hogy Imane Khelifnek XY kromoszómája van, tehát nem nő, ezért nem versenyezhet a nők között - mondta a Népszavának Kovács István, aki az IBA főtitkára volt, amikor az algériai bokszoló nemét megállapították.
Mások a fizikai adottságai. Nagyon sajnálom, mert sem a nők, sem a férfiak között nem versenyezhetne,
de ez nem változtat azon a tényen, hogy Hámori Lucának nem lenne szabad küzdenie vele. Egyetlen nőtől sem várható el, hogy férfival verekedjen.
Kovács István hozzátette: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) szabályzata szerint a tesztoszeronszint alapján állapítják meg valakinek a nemét, és ez megfelelő volt Khelif esetében. A szakember szerint nincs arról szó, hogy a NOB és az IBA közötti feszült viszony miatt alkalmaz más eljárást az olimpiai szervezet.
A NOB-nál régóta ez a szabály van érvényben, ennek nincs köze ahhoz, hogy nem ismeri el az IBA-t és elvette tőle az ökölvívótorna olimpiai lebonyolításának jogát - hangsúlyozta a szakember. - Attól viszont tartok, hogy Párizs után, amikor értékelik a tapasztalatokat, akkor a NOB arra a megállapításra jut, hogy megint a bokszolókkal volt gond, pedig erről a helyzetről nem tehetnek az ökölvívók.
2021-ben már Debrecenben is bokszolt Imane Khelif, akkor senkinek nem volt vele gondjaImane Khelif a 2022-es isztambuli világbajnokság döntőjében pontozásos vereséget szenvedett az ír Amy Boradhursttől, a finálé után Kovács István adta át az érmeket az eredményhirdetésnél. – Emlékszem a mérkőzésre, akkor még három kilóval lejjebb, a 63 kilogrammosok között versenyzett, valószínűleg sokat fogyasztott a világbajnokság előtt, mert nem volt ennyire feltűnő az eltérő külseje, mint most. Nem tartom különösen jó bokszolónak, de egy közepes képességű férfi futó is simán nyerne a nők között, mert mások a fizikai adottságai, nem véletlenül nem versenyeznek együtt a két nem képviselői.
A férfi sportolók 10-15 százalékkal nagyobb teljesítményre képesek, mint a nők.
– jelentette ki Kovács István. Nyilatkozatát azzal zárta, hogy barátaival már viccelődtek, hogy a 2028-as Los Angeles-i olimpia nem tengerentúli, hanem genderentúli lesz.