;

venezuelai elnökválasztás;választási eredmény;

Felkelt az utca. Caracasi tüntetők dobálják vissza a rendőröknek a könnygázgránátokat

- Forradalmi hangulat Venezuelában

Nem csillapodnak a vasárnapi elnökválasztást követő indulatok Venezuelában. Az ellenzék kedden is a tüntetések folytatását ígérte.

A vasárnapi elnökválasztás végleges eredményt még kedden sem közölte az Országos Választási Tanács, de az előzetes hivatalos bejelentés, miszerint a hivatalban lévő Nicolas Maduro a szavazatok 51,2, ellenzéki kihívója, González Urrutia pedig 44,2 százalékát szerezte meg. Az ellenzék választási csalással vádolja az elnököt, tömegtüntetésekkel tiltakozik a fővárosban és országszerte, a hatalom rendőri erőszakkal próbálja megfékezni a demonstrációt. A CNN szerint az új erőre kapott ellenzék az elmúlt 25 év legnehezebb kihívása elé állította a Hugo Chávez örökségét annak 2013-as halála óta tovább vivő Maduró rendszerét.

Az EFE spanyol hírügynökség beszámolója szerint a rendőrségi rohamosztagok könnygázzal, petárdákkal és ütlegeléssel próbálták felszámolni Caracasban és az ország több régiójában az utcára vonult békés tiltakozókat. A hírügynökségnek nyilatkozó tüntetők azonban azt mondták, nem hajlandók elfogadni, hogy újra ellopják a választást, s ezzel együtt gyermekeik és az ország jövőjét. Ők illegitimnek tekintik Maduro rezsimjét. 

Maduro viszont bűncselekményekkel és terrorizmussal vádolja az ellenzéket, amelyekért az Egyesült Demokratikus Platform nevű ellenzéki szövetséget tette felelőssé. 

A rezsim miután tisztességes és szabad választásokat ígért, mindent megtett a szabad választás megakadályozásáért. A legismertebb ellenzéki politikusokat sorra letartóztatták, a legnépszerűbb ellenzéki vezetőt, Maria Corina Machadot idén januárban jogerősen eltiltották az elnökválasztáson való indulástól arra hivatkozva, hogy vagyonnyilatkozatában nem tüntetett fel néhány  élelmiszerutalványt. Ezt követően egységesültek az ellenzéki frakciók és hozták létre a platformot, közös jelöltjük Edmundo Gonzalez volt diplomata lett.

Magát a választási folyamatot teljességgel ellehetetlenítette a hatalom – blokkolták az ellenzéki médiát, a külföldön élő – zömében ellenzéki - venezuelai állampolgárok szavazását nem tették lehetővé. A választási megfigyelők többségét is kitiltó voksolás eredményét végül meghamisították.

A választási eredményt nemcsak az ellenzék utasítja el, hanem több dél-amerikai ország is. Míg Maduro győzelmét olyan országok üdvözölték, mint Oroszország, Kína, Irán, Szerbia, Nicaragua és Kuba, addig Uruguay, Argentína, Costa Rica, Ecuador, Guatemala, Panama, Paraguay, Peru és a Dominikai Köztársaság az eredmények teljes körű felülvizsgálatát követelte. Válaszként a caracasi vezetés felszólította a tiltakozó dél-amerikai országokat, hogy „azonnal vonják ki diplomáciai képviselőiket venezuelai területről”.  A külügyminisztérium közölte: hét latin-amerikai országból visszahívja diplomatáit és belügyekbe való beavatkozásnak minősítette a választás tisztaságát megkérdőjelező kormányok nyilatkozatait. .Az elnök kedden bejelentette, hogy szerdától ideiglenesen felfüggeszti a Panamába és a Dominikai Köztársaságba irányuló kereskedelmi járatokat.

González Urrutia a maga részéről megígérte a venezuelaiaknak, hogy „a vasárnapi szavazatukkal kifejezett akaratot” „tiszteletben fogják tartani”, mert „ez az egyetlen út a békéhez”. Közölte – bizonyítékuk van a választási eredmény elcsalására, birtokukban van egy jegyzőkönyv, „amely kategorikus és matematikailag visszafordíthatatlan győzelmünket mutatja”. A volt nagykövet megköszönte a nemzetközi közösség szolidaritását és támogatását.

A jelek szerint mindenki Brüsszelre vár.