A tíznapos fesztivál egyre monumentálisabb próbálkozásokkal vonzza be a látogatókat, idén napi majd’ 300 programmal készültek a völgybe érkezőknek. Napközben ismeretterjesztő, művészeti foglalkozásokon, tánc- és színházi előadásokon, workshopokon vehetnek részt a lelkes jelentkezők, amennyiben a nagy meleg sem olvaszt le a kreatív energiáikból. Sőt a kézműves vásárok, kirakodók áruit is végigszemlélhetik, merch pólókon és gasztonómiai kulinaritásokon át az egyedi utcatáblákig mindenféle érdekes portékát találhat az ember.
Este aztán beindul az ereszdelahajam, a három település színpadai megtelnek a fellelhető összes magyar zenei műfaj előadóival, a lelkes tömeg pedig csigabusszal és gyalogos zarándoklással érkezik a várva várt koncertekre. Választott napunkon a Kiscsillag, a Bagossy Brothers Company és az Analóg Balaton volt a sztár, utóbbin az elszántság nem csak a túlzsúfolt buszokra felpréselődő rajongókon volt érezhető, a duó egyik tagja, Zsuffa Aba a reggelt ugyanis még kórházban indította, a rajongóit azonban nem hagyta cserben. Teltház volt a Honeybeastnél is, míg Taliándörögdön Ajsa Luna, Vigántpetenden pedig a Presser Gáborral kiegészülő Csík zenekar szórakoztatta a népet.
Közönség- és személyes kedvencünk közé került a Hagyományok Háza Folk udvara, ahol folkkocsma és táncház a program minden este Juhász András és barátai jóvoltából, a talpalávalóról pedig a Düvő zenekar gondoskodik. Itt tényleg mindenki ropja, mert mi az, aki nem táncol? „Ásvány” – kurjantja el magát többször a házigazda. A pattogó, rikkantgató, kissé botlábú, de annál kedvesebben kacskaringózó forgatag nyugtatott meg minket, nem veszett el a családias, felszabadult hangulat a Művészetek Völgye programkínálatából. Ugyanis bár a szervezők igyekeznek tényleg a művészetekre fektetni a hangsúlyt, a fesztivál jelleg negatívumait nem mindig tudják elkerülni, néhányszor túlnő a völgy önmagán a rendkívüli érdeklődés miatt. Igaz, kétségtelenül elengedhetetlen kempingélmény például a hárommal odébbi szomszéd koncert történetének akaratlan végighallgatása, és a sorban állás tulajdonképpen mindenhez, legyen az színházi előadás, mobil wc, vagy kézműves program. A kapolcsi központú programsorozat azonban próbálkozik nemes cél érdekében használni az egyre növekvő látogatószámot. Helyet adnak például ingyenes kávézónak is, ahol a Fair trade kereskedelemre hívják fel a figyelmet, és ökológiai tudatosságra ösztönöznek a Művészetek Zöldje udvarrészben is.
A kapuk pedig mindenki számára nyitva állnak, családosok, fiatal baráti társaságok, és tapasztaltabb kultúrarajongók egyaránt kikapcsolódhatnak a völgy árnyékos patakpartján és kevésbé árnyékos lankáin, az összművészeti élményt megélni.