olimpia;Párizs;

671 versenyzés közben teljesen kizárja a külvilágot, csak a táncra koncentrál

- 671, a breaktánc sztárja

A párizsi játékokon bemutatkozó sportág egyik esélyesének a neve helyén egy szám szerepel majd a rajtlistán.

Olimpiatörténeti különlegességnek lehetnek szemtanúi a breaktánc eseményeit nyomon követő nézők: a mezőny egyik indulója 671 névvel vesz részt a versenyen. A szám a 18 éves kínai Liu Csingcsit rejti, akinek neve a kínai nyelvben a 671-es számmal is leírható.

671 éremesélyesként várja a nyári játékokat, 2022-ben második lett a világbajnokságon, tavaly megnyerte a világbajnokságot. A breaktánccal tíz évvel ezelőtt kezdett el komolyabban foglalkozni, az első mozdulatokat olyan fiataloktól leste el, akik az utcán tartottak bemutatókat és ezzel próbáltak pénzt keresni.

„A breaktánc megváltoztatta a személyiségemet, korábban félénk, visszahúzódó voltam – idézte fel a kezdeteket a sportolónő. - Tánc közben úgy éreztem, megszűnik körülöttem a külvilág, nem éreztem azokat a belső félelmeket, amik a civil életben jellemeztek. Új értelmet nyert az életem, az edzéseken és versenyeken rengeteg új barátra találtam. Gitároztam, bokszoltam, a tékvandót is kipróbáltam, de a breaktánc az igazi szerelmem.”

671 úgy érzi, hogy második edzőjének, B-Boy Csaónak köszönheti a legtöbbet.

„Miután megtanultam az alapokat, komolyabb szinten akartam versenyezni, így kerültem B-Boy Csaóhoz, aki az első perctől hitt bennem, azt mondta, Kínában akkor törhetek ki a középszerűségből, ha megnyerek egy nagy versenyt – mesélte a sportolónő. - Ettől kezdve ez lett a legfontosabb motivációm, nagyon profi felkészítést kaptam tőle, az étkezésemtől kezdve az edzések és a pihenőidők arányáig minden részletre nagyon odafigyelt. Ennek köszönhetően hamar jelentősen javultak az eredményeim és a nagyon kemény edzések ellenére sem éreztem magam annyira fáradtnak, mint korábban.”

671 hozzátette: az olimpián élvezni akarja a versenyzést, a játékok hangulatát, az eredményt illetően nem tűzött ki konkrét célt maga elé, persze nem lenne szomorú, ha sikerülne dobogós helyen végeznie. Szerinte nehezebb volt bekerülni a kínai olimpiai csapatba, mint a játékokon jó eredményt elérni. Elárulta: tartott a válogatóversenytől (amit végül megnyert), mert előtte sokat versenyzett külföldön és fáradtnak érezte magát. Hosszabb távon fejleszteni akarja a stílusát, szeretné, ha minél többen megismernék a hazájában és bízik abban, hogy a breaktánc is egyre népszerűbb lesz.

Bronx a breaktánc bölcsője

A breaktánc az Egyesült Államokból, Bronx utcáin New Yorkból indult hódító útjára az 1970-es években. A break villámgyorsan terjedt el az egész világon. Mégis nagy meglepetést okozott a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntése a breaktánc felvételéről a játékok programjába, mert a sportág nem rendelkezik olyan kidolgozott és egységes versenyrendszerrel, felépített sportklubokkal, amik más olimpiai sportágak esetében az alapelvárások közé tartoznak. 

Visszafogott lelkesedés

A breaktánc szereplői vegyes érzésekkel fogadták a bekerülést az olimpia programjába. Marco Greawert, a Street Beatz nevű táncklub alapítója szerint fantasztikus siker, hogy a sportág ekkora nyilvánosság előtt szerepelhet, de vannak komoly fenntartása is.

„Az olimpián szigorúan rögzített szabályok vannak, a breaktánc lényege a szabadság, a spontaneitás, nem tudom, hogyan sikerül feloldani ezt az ellentétet – jelentette ki a szakember. - Az olimpián előre meghatározott szempontok és szabályok szerint kell pontozni, a versenyeinken viszont az érzések, benyomások számítanak elsősorban.”

A versenyeken párbajok zajlanak, az egymással küzdőknek meg kell győzniük a zsűrit, hogy ki a jobb. A táncosok előre nem tudják, milyen zene szólal meg a hangszórókból, spontán kell reagálniuk és igazodniuk ahhoz, amit hallanak.

Bizonytalan jövő

A breaktánc története során első alkalommal szerepel a nyári játékok hivatalos programjában, de egyelőre nem tudni, hogyan alakul a sportág jövője. A versenyek online közvetítéseit egyre többen követik nyomon, a 2028-as Los Angeles-i nyári olimpián azonban nem szerepel a sportág a programban. 

Joanna Rowsellt, a britek kétszeres olimpiai és ötszörös világbajnokát, illetőleg Jens Voigtot, a németek korábbi országúti kerékpárosát kérdezte a Népszava a közelgő olimpiai apropóján.