Rhasidat Adeleke Dublinban született, édesanyja és édesapja is nigériai bevándorló. A fiatal sportolónő a leggyorsabb ír futónő, aki összesen hét országos csúcsot tart: 100, 200 és 400 méteren, illetve a 4x400 méteres váltóval büszkélkedhet a legjobb ír eredménnyel.
Adeleke a francia fővárosban 400 méteren áll rajthoz, ezen a távon idén a monacói Gyémánt Liga-viadalon 49.07 másodpercre javította egyéni csúcsát, ami a negyedik legjobb eredmény a világon ebben az évben. Nickisha Pryce, Sydnes McLaughlin-Levrone és Natalia Kaczmarek futottak nála gyorsabban idén.
„Imádok futni, szeretem a versenyek izgalmát – mondta a 21 éves atléta a Life Styles Sportsnak. - Örömmel látom, ahogy fejlődök, úgy érzem, még nem értem el a maximumot. Mindent megtettem azért, hogy az olimpián minél jobban szerepeljek.”
Adeleke idén júniusban az Európa-bajnokságon másodikként ért célba Kaczmarek mögött. Adeleke tavaly nyáron még több mint egy másodperccel futott lassabban a budapesti világbajnokság döntőjében, ahol 50.13 másodperc alatt teljesítette a távot. Az ír sajtó ünnepli a futónőt, aki akár hazája első olimpiai aranyérmét is megnyerheti atlétikában Párizsban.
Nem mindenki örül azonban Adeleke jó szereplésének, a közösségi felületeken több rasszista üzenetet is kapott a sportolónő, voltak olyan negatív vélemények is ír szélsőjobboldali hozzászólóktól, hogy Írország szégyene lenne, ha színesbőrű sportoló nyerné az ország első atlétikai aranyát. Egyes bírálók azt is megkérdőjelezték, hogy nigériai szülők gyermeke versenyezhet-e egyáltalán ír színekben.
Ezekre a hozzászólásokra Adeleke édesanyja szokott elég hevesen reagálni. Az anyukának a kezdetektől fontos szerepe van a versenyző pályafutásában, az összes sporteseményre elkíséri a lányát.
„Anyu jelenléte nagyon sok erőt ad, mindent neki köszönhetek, nélküle nem tartanék itt – emelte ki édesanyja szerepét az atlétanő. - A célba érkezés után őt keresem először, szükségem van az ölelésére a versenyeket követően.”
Az ír női atlétikának egyetlen olimpiai ezüstérme van, amit Sonia O'Sullivan szerzett a 2000-es sydney-i játékokon az 5000 méteres síkfutás döntőjében.
Miniszterelnöki kiállás Adeleke mellett
Simon Harris miniszterelnök elítélte az Adelekét ért rasszista támadásokat. „Rhasid Adeleke nem csupán egy világklasszis sportoló, hanem világklasszis ember is – jelentette ki a politikus. - Rhasid, Te vagy Írország, az ország büszke rád.”
Harris hozzátette: Adeleke életútja, eredményei alapján igazi példakép, aki óriási motivációt jelent az emberek számára és az egész ország szurkol neki, hogy sikerüljön megvalósítania álmait Párizsban.
Amerikai felkészülés
Adeleke egy éve a texasi egyetemi atlétikai csapatban készül, ennek eredménye, hogy az egyéni csúcsa látványosan javult. Az őt ért rasszista támadások azonban kihatottak az edzésmunkájára is.
„Óriási fájdalmat okoztak neki ezek a megjegyzések – mondta Edrick Floreal, Adeleke edzője az Egyesült Államokban. - Nem tudta olyan intenzitással elvégezni a feladatokat, mint korábban. Sosem láttam sírni, de tudom, hogy szenvedett. Azt javasoltam neki, hogy ne fogja vissza a könnyeit. Felajánlottam, hogy segítek neki, de nem kért ebből. Időre volt szüksége, hogy feldolgozza a történteket. Nagyon kemény lány, megfogta, ami történt, de túljutott rajta.”