;

Irán;terrorizmus;Jemen;Izrael;jemeni huszi lázadók;

Jemen fővárosában a hatalom tüntetést szervezett a húszi vezetés támogatására

- Új háborús hadszíntér

Izrael közvetlenül támadta a jemeni húszik létesítményeit a milicisták pénteki halálos dróntámadása után. António Guterres ENSZ-főtitkár önmérsékletre szólított fel.

Ismét nagyobb az aggodalom amiatt, hogy több országra átterjedhet a közel-keleti konfliktus, miután az Izrael légicsapásokat intézett az Irán által támogatott húszik ellen. Ez válasz volt arta, hogy a jemeni milícia pénteken dróntámadást hajtott végre Tel-Aviv ellen, amely egy halálos áldozatot is követelt. António Guterres ENSZ-főtitkár "rendkívüli önmérsékletre" szólított fel.

Az al-Hudeida jemeni kikötő elleni ellentámadásban a légierő olyan célpontokat támadott, amelyeket terrorista tevékenységre is használtak, köztük energetikai infrastruktúrát - közölte Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője. Izrael egyedül hajtotta végre a légicsapást, és nem vont be szövetségeseket, például az Egyesült Államokat. Turki al-Malki védelmi minisztériumi szóvivő szerint Szaúd-Arábia szintén nem vett részt az akcióban. Szaúd-Arábia nem engedné, hogy bárki is beszivárogjon a légterébe, hangoztatta. Mint az Irán által támogatott fegyveres csoporthoz kötődő al-Maszíra televíziós csatorna az egészségügyi hatóságokra hivatkozva jelentette, legalább három ember meghalt és 87 megsebesült az izraeli műveletben. A felvételeken hatalmas tűzvész volt látható. A húszi szóvivők azt állították, hogy Izrael jemeni "polgári létesítmények" ellen hajtott végre támadást. „A célpontok olaj- és erőművek voltak” – hangzik a hivatalos közlés.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök arról beszélt, hogy jogos önvédelmet folytatnak a "terror tengelye" ellen, amely mögött a perzsa állam áll. „A háború kezdetétől fogva világossá tettem, hogy Izrael fel fog lépni bárki ellen, aki megtámad minket" – fejtette ki a kormányfő. Hozzátette, a Jemen elleni támadás "ráébreszti ellenségeinket arra, hogy nincs olyan hely, ahová Izrael hosszú karja ne érne el". Az Iránból származó fegyverek al-Hudeida kikötőjén keresztül jutottak be Jemenbe – mutatott rá Netanjahu. A Hamászhoz a Gázai övezetben és a Hezbollah libanoni milíciájához hasonlóan a jemeni húszi milícia is szerves része az iráni "gonosz tengelyének".

A Jemennel szembeni izraeli csapás válasz volt "az elmúlt hónapokban Izrael ellen elkövetett több száz támadásra" - magyarázta az izraeli hadsereg. Iszrael Katz izraeli külügyminiszter nemzetközi szankciókat követelt Irán ellen az X portáljára írt bejegyzésében. Figyelmeztetett arra, hogy Irán támogatja, kiképzi és finanszírozza a húszikat, akik " az Izraelt megtámadni akaró terrorszervezetek regionális hálózatának részét képezik".

Nasszer Kanáni iráni külügyminisztériumi szóvivő ezzel szemben minden felelősséget Izraelre hárított, mint fogalmazott, Izrael "veszélyes kalandvágya" regionális háborút válthat ki. A zsidó állam és támogatói, így az Egyesült Államok "közvetlenül felelősek" lennének a gázai háború és a Jemen elleni támadások "kiszámíthatatlan és veszélyes következményeiért" – figyelmeztetett az iráni külügyminisztérium szóvivője.

Vasárnap kora reggel az izraeli rakétavédelem katonai források szerint elfogott egy rakétát, amely Jemen felől közelítette meg Izraelt. A dél-izraeli Eilat kikötőváros térségében korábban rakétariadó volt érvényben – jelentették. A rakéta azonban nem hatolt be izraeli területre.

A jemeni húszi milícia katonai szóvivője, Jahya Saree azt mondta, hogy "hosszú háborúra" készülnek Izraellel. A milícia hónapok óta támad olyan kereskedelmi hajókat a térségben, amelyek állítólag kapcsolatban állnak Izraellel. A milícia azt állítja, így fejezi ki szolidaritását a Gázában élő palesztinokkal, akik az izraeli hadsereg támadásának vannak kitéve. Jemenben évek óta polgárháború dúl. Súlyos humanitárius válság is sújtja az országot, amely lakosságának mintegy 80 százaléka valamilyen segélyre szorul. 

Eredménye több mint 800 dokumentum mintegy 3300 oldalnyi terjedelemben.