;

Belváros;önkormányzati lakás;V. kerület;bérbeadás;

- Önkormányzati bérlakáshoz jutott a volt fideszes képviselőjelölt és az alpolgármester titkárnője a Belvárosban

Egy 99 négyzetméteres, kétszobás és egy 78 négyzetméteres, két és fél szobás lakásról van szó, a bérleti díj 80-100 ezer forint lehet.

Az V. kerületi önkormányzat fideszes többségű Tulajdonosi, Elidegenítési és Lakás Bizottsága a keddi zárt ülésén megszavazta két üresen álló önkormányzati lakás piaci alapon történő bérbeadását. Az egyik kérelmező a június 9-i választáson a kerületben induló fideszes képviselőjelölt volt, a másik pedig az egyik alpolgármester titkárnője – tudta meg a Telex.

A portál információi szerint

egy 99 négyzetméteres, kétszobás és egy 78 négyzetméteres, két és fél szobás lakásról van szó, mindkettő a belvárosban, jó helyen található.

A Telex birtokába jutott dokumentumok alapján mindkét esetben Balla Valéria alpolgármester volt a kérelem előterjesztője, de ez nem is lehetne másként, mivel hozzá tartoznak a vagyongazdálkodási ügyek. A portál úgy tudja, az önkormányzatnál titkárnőként dolgozó kérelmező Balla Valéria beosztottja.

A lakásokról nem nyílt pályázaton, hanem egyedi méltányosság alapján döntött a bizottság. A cikk szerint a „piaci alapon” történő bérbeadásnál az V. kerületi önkormányzat négyzetméterenként 1000 forintot határoz meg havi lakbérként,

vagyis a szóban forgó két lakás bérleti díja 80-100 ezer forint lehet, ami töredéke annak, amennyiért kiadó lakásokat lehet találni a környéken.

A döntésre Csonka Krisztián, a bizottság külsős ellenzéki tagja hívta fel a Telex figyelmét. Mint mondta, azért tartja problémásnak az eljárást, mert

  • a kerület évek óta nem írt ki lakáspályázatot, és azt sem hirdetik ki, ha megürül egy-egy önkormányzati lakás, emiatt csak az juthat lakáshoz, aki bennfentes információkkal rendelkezik.

  • a bizottság nyár közepén, a kérelmek beérkezése után alig 2-3 héttel döntött a lakásokról. Az egyik kérelmező június 28-án adta be a kérelmét, a másik július 4-én. A kérelmeket július 12-én terjesztették a bizottság elé, július 16-án pedig már szavaztak is róluk. „Halandó ember csak évekkel később juthat önkormányzati lakáshoz, vagy eleve a bizottság elé sem kerül a kérelme” – fogalmazott.

A portál megkereste az V. kerületi önkormányzatot azzal kapcsolatban, hogy miért nem pályázaton döntöttek a lakások bérbeadásáról, és milyen szempontok alapján támogatták a kérelmeket. „A tárgyi ügyek kapcsán, zárt ülésen hozott határozatok lévén és az ügyek civil alanyai személyiségi jogainak tiszteletben tartása miatt konkrét adatokat nem adhatunk ki, de általánosságban elmondhatjuk, hogy hosszú ideje tartó kerületi kötődés; az V. kerületiekért végzett munka; helyi iskolában évtizedes, kimagasló pedagógusi munkavégzés; családalapítás/bővítés; idős szülő egészségi állapota miatt szükségessé vált összeköltözés indokolta az egyedi méltányosságra vonatkozó kérelmeket” – írta a sajtóosztály.

Az önkormányzati lakások bérbevételére vonatkozó rendelet a pályázati eljárást és az egyedi méltányosságot is lehetővé teszi. „Ez utóbbi nélkülözhetetlen az egyedi élethelyzetekre történő reagálás végett, hogy a lakosság érdekei ne sérüljenek, amit a 2019-2024 önkormányzati ciklus során az ellenzék, köztük a jelenlegi bizottsági ülésen a másik ellenzéki tag távollétében egyedül jelenlévő Csonka Krisztián is több esetben támogatott.

Az esetleges összeférhetetlenségre vonatkozó kérdésekre az V. kerületi önkormányzat azt válaszolta, hogy a döntéseknél nem szokták nézni a bérlők politikai hovatartozását. „Leszögeznénk, hogy a bizottság nem hivatott a bérlő politikai pártállását vizsgálni, ez nem befolyásolhatja a döntését, sem pozitív, sem negatív diszkriminációként” – közölte a sajtóosztály. Arra nem válaszolt külön az önkormányzat, hogyan lehetséges, hogy a kérelmek beérkezés után néhány héttel már döntöttek is azokról.

A kormányfő főtanácsadója elmondta, a miniszterelnök a fiatalok teljesítményét és kitartását akarta elismerni üzenetével.