Amennyiben az elkövetkező évtizedekben egy tartós biztonsági architektúrában gondolkodunk, akkor fenn kell tartani az Európa és Oroszország közti kapcsolatot - jelentette ki a Euronewsnak adott nyilatkozatában az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Bóka János azt hangoztatta, hogy Magyarország - csakúgy, mint az EU összes tagállama - kiáll Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett. Arra a kérdésre, hogy helyénvaló-e a magyar miniszterelnök közeledése az orosz elnök felé - annak fényében, hogy Orbán Viktor moszkvai látogatását követően nem sokkal lebombázták a kijevi gyermekkórházat - azt felelte, hogy szörnyű és borzalmas, ami történt. „Azt hiszem, az emberi életek elvesztése és a károk, amelyeket ez a háború okozott (...) csak aláhúzza a magyar miniszterelnök békeküldetésének fontosságát” - jelentette ki a tárcavezető.
Bóka János a kormányfő úgynevezett „békemissziójával” kapcsolatban azt mondta, Orbán Viktor utazásának célja az volt, hogy kiderítse, van-e hajlandóság bármelyik oldalon a tűzszünetre, s felmérni azt, hogy az uniós intézmények miként tudnának segíteni a feleket kivezetni a konfliktusból. „Jó néhány tagállam úgy véli, hogy stratégiai céljainkat katonai eszközökkel lehet elérni a harctéren.
A miniszterelnök szándéka az volt, hogy olyan további információkat és magyarázatokat kapjon, amik beépíthetők a későbbi tárgyalásokba” - fogalmazott a miniszter, egyben jelezve, hogy Orbán Viktor tapasztalatait megosztotta mind az uniós állam- és kormányfőkkel, mind az Európa Tanács vezetőjével, Charles Michellel. Bóka János közölte, Magyarország Kínát kulcsfontosságú szereplőnek tekinti a jövőbeli béketárgyalásokban, annak ellenére, hogy Peking segít Moszkvának megkerülni a szankciókat és nyugati alkatrészekkel látja el az orosz hadiipart.
Orbán Viktor váratlanul elutazott Kínába, ahol közölte Hszi Csin-pinggel, hogy nagyra értékeli a békekezdeményezésétSzóba került az is, hogy Orbán Viktor mint az EU soros elnöki tisztségét betöltő Magyarország politikai vezetője nem mondhat beszédet az Európai Parlament első ülésén. Az Euronews két forrása azt mondta, hogy ezt szándékosan akadályozták meg, mivel az EU-ban rossz érzéseket keltett a magyar miniszterelnök moszkvai útja, valamint a Kijevnek nyújtott támogatások folyamatos akadályozása. Bóka János szerint azonban nem kell keresni semmiféle szándékosságot, mivel idén csak egy plenáris ülése van az Európai Parlamentnek, így ez lehetővé teszi a kormányfő beszédének elhalasztását.
Az EU-s nagykövetek kimondták, hogy a békemissziójával Orbán Viktor ártott az egységnekPróbálja elszigetelni Orbán Viktort az Európai Unió, a soros magyar elnökség indulása aligha lehetne rosszabb„Teljesen érthető, hogy az Európai Parlament első ülésszakán - amikor megválasztják saját tisztségviselőiket és döntenek az Európai Bizottság vezetőjéről - nincs erre idő. Úgy vélem, hogy ez csak időbeosztási kérdés. Azt semmiképpen nem hiszem, hogy az Európai Parlament nem érdekelt abban, hogy őszinte együttműködés legyen a magyar elnökség alatt azintézmények között” - fejtegette Bóka János.