A belgrádi Európa-bajnokságon a sportág történetének legtöbb érmét szerezte a magyar csapat, 10 arannyal, 9 ezüsttel és 8 bronzzal, viszont csak két olyan időeredmény született, ami a világranglisták alapján dobogós helyezést érne az olimpián. Nincs itt ellentmondás?
Nincs. Az Eb-t sokan kihagyták, a mi versenyzőink kitettek magukért, országos csúcsokat, egyéni rekordokat javítottak. Nem nekünk kell magyarázkodni a sok érem miatt, ha teljes a mezőny, kevesebb dobogós helyezést érünk el, ezt senki sem vitatja. A sportágon belül mindenki a helyén tudja kezelni az eredményeket. Azzal sem lehet vitatkozni, hogy a belgrádi eredmények alapján két olimpiai érmünk lenne, ha ez összejön, akkor úgy szerepelünk, mint az előző játékokon, Tokióban. Én reménykedem benne, hogy lesz talán három dobogós helyünk is. (A tokiói játékokon Milák Kristóf 200 m pillangón arany-, 100 m pillangón ezüstérmes lett – a szerk.)
A párizsi olimpián tizenöttel kevesebb magyar úszó állhat rajthoz (összesen 23), mint Tokióban. Ennyit erősödött a nemzetközi mezőny, vagy mi lettünk ennyivel gyengébbek, hiszen több világklasszis versenyzőnk, Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna, a Verrasztó testvérek maradtak kvóta nélkül?
Nem gyengültünk, és a riválisok sem lettek erősebbek. Annyi történt, hogy Tokió előtt szerencsénk volt, váltóban több kvótát szereztünk, aminek köszönhetően egyéniben is több úszót nevezhettünk, ezúttal váltóban nem voltunk annyira eredményesek. A létszám valóban csökkent, de hiszek benne, hogy ez nem megy a minőség rovására. A generációváltás pedig egy normális folyamat. Talán annyi napjainkban a különbség, hogy régebben az úszók inkább akkor hagyták abba a versenyzést, amikor érezték, hogy kezdenek romlani az eredményeik, ma sokan addig folytatják, amíg odaérnek a döntő közelébe.
Kitől, kiktől lehet kiugró eredményekre számítani az olimpián?
Kós Hubert és Milák Kristóf a két aranyesélyesünk. Mindketten vezetik a világranglistát (Kós 200 méter háton), Kristóf címvédőként és világcsúcstartóként áll rajthoz 200 m pillangón, ezek után nem lehet mást mondani, mint hogy aranyesélyesek.
Milákot Belgrádban az Eb-n nagyon megszorongatták, és azt sem lehet pontosan tudni, hogyan készült az elmúlt hónapokban. Azt is lehetett hallani, hogy alig edzett, a másik verzió szerint titokban Ausztráliában készült embert próbáló intenzitással. Mi lehet az igazság?
Nem hinném, hogy Ausztráliában járt volna. Milák Kristóf a saját, egyedi útját járja. Párizsban minden kiderül, addig nincs értelme találgatásokba bocsátkozni.
Hosszú Katinka is a többiektől eltérő utat járt be, amíg korábbi edző-férje, Shane Tusup irányította a felkészülését.
Ez igaz, de amit ők csináltak, az a szemünk előtt játszódott le. A versenyeket tekintették edzésnek, Katinka rengeteg számban elindult, mentálisan és fizikálisan is nagyon megterhelő módszert választottak, amely működött.
A közvélemény óriási csalódásként élné meg, ha Milák Kristóf nem lenne aranyérmes Párizsban.
Egy fiatalemberről beszélünk, aki a 200 pillangó királya. Párizs után is lesz élet, de most mindenki Párizsra figyel.
30 éves újonc az ötkarikás válogatottban
A 30 éves Senyánszki Petra élete első nyári olimpiájára készül. „Petra hétszeres világbajnok uszonyos búvárúszó, két éve döntötte el, hogy megpróbál kijutni az olimpiára – mondta a sportolóról Sós Csaba. – A belgrádi Európa-bajnokságon nemcsak aranyérmes lett 50 m gyorson, hanem az olimpiai szintidőt is megúszta, ezenkívül nyert egy aranyat a 4x100-as gyorsváltóval és bronzot a 4x100-as mix csapattal. Nagyon örülök, hogy teljesült az álma, sokat dolgozott érte.