;

Fertő tó;Kúria;ítélet;Greenpeace;

- A Greenpeace mellett döntött a Kúria a Fertő tavi gigaberuházás ügyében

A beruházónak bizonyítania kell, hogy a projekt nem károsítja a természetet.

Hatalmas siker a Fertő tó védelméért folytatott küzdelemben: a gigantikus turisztikai beruházás egyik módosító engedélyének ügyében a Kúria megsemmisítette a Győri Törvényszék korábbi ítéletét. A Kúria döntése szerint a beruházónak kell bizonyítania, hogy a tevékenysége nem károsítja a természetet – írta szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményében a Greenpeace.

A közlemény szerint a Kúria megalapozottnak ítélte meg a Greenpeace érveit, mely szerint a Fertő tavi beruházás környezetvédelmi működési engedélyének módosítása figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy tavasszal a tóban és a körülötte lévő nádasban megindul az élet, és ezt a tó medrét érintő kotrás, illetve az ott folyó egyéb munkálatok zavarják. A zöld szervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy a munkálatok során sok élőlényt elpusztítanak a nemzeti parki, és európai védelmet is élvező Natura 2000-es területen.

A Győri Törvényszék korábbi ítéletében nem adott igazat a Greenpeace-nek. Szerintük a szervezetnek azt kellett volna bizonyítania, hogy az egész évben végzett kotrás károkat okoz a természetben, és az ott élő védett állatokat veszélyezteti, elpusztíthatja.

A Kúria a mostani felülvizsgálati eljárásban, amit a Greenpeace kérelmének társadalmi jelentősége miatt folytatott le, megsemmisítette ezt az ítéletet. Kimondta, hogy a beruházónak kell bizonyítania, hogy a tevékenysége nem károsítja a természetet

– áll a közleményben.

Rodics Katalin, a Greenpeace munkatársa az ítéletet úgy kommentálta: „Nagyon örülünk az ítéletnek. Ez a kúriai döntés a Greenpeace és a Fertő tó Barátai Egyesület négy éven át tartó közös harcának eredménye. Meggyőződésünk, hogy ez az ítélet nagyon sok más szervezetnek is segítségére lesz, hogy hatékonyan és bátran fellépjenek a rövid távú, szűk csoportok anyagi érdekeit érvényesíteni akaró pusztítás ellen.” A Greenpeace ügyvédje, Gutper Ildikó pedig azt hangsúlyozta, rendkívül fontos az ítélet a jellemzően korlátozott pénzügyi és tárgyi eszközökkel fellépő civil szervezeteknek. Az ítélet szerinte nemcsak a Greenpeace-nek könnyíti meg a környezet védelméért folytatott harcát a Fertő tó ügyében, hanem minden civil szervezetét, és más ügyekben is kedvező precedenst teremthet.

Koncepciójával a szocialista politikus Navracsics Tiborhoz fordult.