Kamuszagú volt az a tüntetés, amelyet hétfő este szerveztek a Nemzeti Színház elé Vidnyánszky Attila lemondásáért. Se szervező, se beszéd, se transzparens. Mindezeken túl demonstráció legégetőbb apropója a teátrum előadása közben tavaly ősszel megsérült színészek kártérítésének ügye komoly. De jóval több probléma merül föl a vezérigazgató személye körül.
Pár napja megy az adok-kapok a Vidnyánszky Attila rendezte Rómeó és Júlia-előadás címszereplőjeként súlyos balesetet szenvedő Szász Júlia és a Nemzeti Színház között. A múlt héten Vidnyánszky azt közölte az Origóval, hogy a megsérült színészek (Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó, akik még mindig nem épültek föl teljesen november óta) fejenként 5 millió forint kártérítést kaptak. Mindezt már másnap Szász Júlia tételesen cáfolta egy Facebook-posztban, leszögezve, hogy az említett összegnek a töredékét sem kapta meg.
Ezt követően a Nemzeti Színház közleményben reagált a kijelentésre, szerintük a színésznő részéről nem érkezett még hivatalos válasz, emiatt maradt el a sérelemdíj megfizetése. A hivatalos közlemény kitér az EKHO-s adózás hátrányaira, valamint többszázezres nagyságrendű utalásokat emleget, melyeket a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a biztosító, illetve a szakszervezet folyósított Szász Júlia számára. „A Nemzeti Színház rendelkezik a színházi dolgozókat védő biztosítással, a biztosító már hónapokkal ezelőtt megtette azon ajánlatát, mely szerint milliós nagyságrendet meghaladó kárelőleget utal Szász Júlia részére, azonban az ajánlatra a mai napig nem érkezett válasz. (A másik megsérült színész, Horváth Lajos Ottó számára a szintén milliós nagyságrendű kárelőleg már átutalásra került.) Szintén a Nemzeti Színház által megkötött és fizetett biztosítás alapján a biztosító további kifizetéseket tudna teljesíteni, ha Szász Júlia együttműködésre irányuló hajlandóságot mutatna, ugyanis a biztosító kizárólag a hozzá beérkező számlák, bizonylatok és egyéb alátámasztó dokumentumok alapján tud kifizetést teljesíteni.” – áll az intézmény közleményében.
A Nemzeti Színház közölte, Szász Júlia megkaphatná a kárelőleget, de a színésznő nem reagálAkár igaz, akár nem, annyi bizonyos, hogy a baleset után lemondó, majd a kormányhoz közeli kulturális szereplők unszolására mégis pozícióban maradó Vidnyánszky Attila nem csupán emiatt az egy ügy miatt áll a negatív kritikák kereszttüzében. Ahogy azt a Szász Júlia mellett kiálló Molnár Áron is kiemelte, a főigazgató szavahihetősége kérdőjeleződött meg, szerinte „megint hazudott. Sőt, olyan emberekről hazudott, akik az ő társulatát erősítették, akiért ő tartozott felelősséggel. Konkrétan elárulta őket.” – írta a színész-aktivista.
A tüntetés reflektál az elmúlt napok történéseire, de nem lehet elmenni amellett az interjú mellett, amelyet Udvaros Dorottya, a Nemzeti társulatából a nyáron nyolcadmagával távozó színésznő adott a Partizánnak. A több, mint 250 ezer megtekintésnél járó videóinterjúban a Nemzet Színésze beszámol a teátrum belső problémáiról, a nézőhiányról, a kaotikus játékrendről és leterheltségről, mely miatt „csoda, hogy eddig nem volt baleset”. A beszélgetésből világossá válik, hogy a vezérigazgatóval nagyon nehéz kommunikálni, bár mindenkit készségesen meghallgat, tényleges eredményre nem vezetnek a diskurzusok.
Vidnyánszky Attiláról szóló rappel jelentkezett nemrég a Magyarország Kedvenc Műsora című formáció, Molnár Áron, Lengyel Tamás és Rainer-Micsinyei Nóra „hivatalos Vidnyanszklipjében” megénekli: „A testi épség neked nem téma, / Csak a díszlet nézzen ki jól még ma! / Ne mondjál le, jött a kérés fentről /És te nem mondtál le, csak egy pár emberről.” Magát a demonstrációt szombaton hirdették meg hétfő 6 órára a Nemzeti Színházhoz, ami nem túl szerencsés időpont egyrészt a hőségriadó miatt, másrészt, mert évadzártával hivatalosan nem tartózkodik dolgozó az épületben, legföljebb a portaszolgálat működik. Lengyel Tamás jelezte is a Facebook-eseményen keresztül a szervezőknek, hogy szeptemberben volna érdemes tüntetni, de a résztvevők kitartottak a tegnap mellett.