;

Munkáspárt;brit kormány;Sir Keir Starmer;

David Lammy normalizálná a viszonyt az uniós államokkal

- Diplomáciai nagyüzem a brit módra

Mozgalmasan indult a munkáspárti brit kormány első teljes hete. A 650 tagú alsóház, amelynek majdnem a fele kicserélődött, kedden tartja első ülését és szavaz a parlamenti elnök személyéről.

 A 335 újonnan megválasztott képviselő hétfőn kapott eligazítást a zegzugos westminsteri palotában és kezdődhetett meg irodáik elfoglalása a felújításért kiáltó épületben.

Még nagyobb nehézséget jelent majd a 411 fős munkáspárti frakció elhelyezése a szűk padsorokban. Az óriási többség arra mindenképp jó lesz, hogy az előző ciklusban időnként ellentmondásokat okozott munkáspárti Sir Lindsay Hoyle megőrizhesse házelnöki pozícióját.

Ellentétben az új képviselőkkel, a hosszú évek árnyék-kormányzati szakmai tapasztalataival felvértezett miniszterek, élükön Sir Keir Starmerrel gőzerővel vágtak bele a választási program megvalósításába. Míg a kormányfő hétfőn Walesben és Észak-Írországban, külügyminisztere európai országokban kezdte el a konzervatív kormányzás idején megromlott viszony javítását, egy "tartalmas együttműködés" kialakítását. A Labour vezető még vasárnap találkozott John Swinney skót első miniszterrel, akinek pártja, a Skót Nacionalisták 48 mandátumukból 38-at buktak, ezzel lényegesen vesztettek jelentőségükből és nehezebben fenyegetőzhetnek a függetlenséggel. Utóbbival kapcsolatban Sir Keir megfogalmazásában "nyilvánvaló véleménykülönbségek" voltak érezhetőek. Mindenesetre "tisztelettudóbb" hozzáállást ígért Edinburgh-nak, a hangsúlyt a nehéz helyzetben lévő gazdaságra és energiaiparra helyezve.

Mielőtt kedden mindketten, John Healey védelmi miniszter társaságában útnak indultak volna a washingtoni NATO csúcsértekezletre, David Lammy, a diplomácia új vezetője az EU-hoz fűződó kapcsolatok "újraindításán" fáradozott Németországban, Lengyelországban és Svédországban. Az együttműködés szorosabbra zárásának jegyében biztonsági szerződés várható és formális kereteket ölthet a közös fellépés Ukrajna, Gáza és más konfliktuszónák terén is. Míg változatlan az álláspont, hogy London nem tér vissza az egységes piacra és a vámunióba, haladást kíván elérni az állategészségügyi kérdések terén, ami segítene brit vállalatoknak az EU országaiba irányuló kereskedelemben. Nem ígérkezik könnyűnek annak az EU Bizottsága által három hónappal ezelőtt felvetett javaslatnak a teljesítése, hogy az Egyesült Királyság könnyítse meg a 18 és 30 év közöttiek utazását a két térség között; fordítsa vissza a Brexit után az EU tagországokból érkezett diákokra kivetett felemelt egyetemi tandíjat, ami évi 11 400 és 38 ezer font között mozog, ellentétben a britek 9250 fontban maximált összegével. Az új kormány aggodalma nem pusztán az egyetemek költségvetésére helyezett nyomás, hanem a bevándorlási számok megugrása is, ami támadási felületet adhat a parlamentben frissen megjelent Reform UK pártnak.

Többen a romok alatt rekedtek, a helyszínen folyik a mentés. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az orosz erők negyven rakétát lőttek ki.