;

miniszterelnök;brit választás;Brit Munkáspárt;új kormány;brit kormány;új kormányfő;Sir Keir Starmer;

Keir Starmer első sajtóértekezletén bejelentette: feladják az illegális bevándorlók Ruandába küldésének tervét

- Lendületben a brit Munkáspárt

Sir Keir Starmer új kormányfő, a csütörtöki parlamenti  győztese már az első száz napban érezhető változásokat akar elérni, miután a Konzervatívok „óriási rendetlenséget” hagytak maguk után. 

III. Károly csak péntek délben kérte fel kormányalakításra rövid uralkodása immár harmadik miniszterelnökét, de napnyugtára a teljes kabinet felállt, sőt, az egyes portfóliók viselői már be is mutatkoztak új munkahelyeiken. Sir Keir Starmer egy korábbi nyilatkozatával szemben nem tette le a lantot péntek este 6 órakor. A kormány megalakulását megkönnyítette, hogy az árnyékkormányban a legtöbb pozíciót évek óta ugyanazok a személyek töltötték be és csak a kulturális tárcára kiszemelt Thangham Debbonaire helyére kellett hirtelen egy másik jelöltet, Lisa Nandyt kinevezni. A Bristolt 2010 óta képviselő Thangham Debbonaire óriási meglepetésre kikapott a Zöldek fiatal, dinamikus társelnökétől, Carla Denyertől. Erre a fejleményre is érvényes az elmúlt napokban inflálódott „történelmi" jelző, mert a délnyugat-angliai város egyik választókerülete első ízben adott bizalmat zöld politikusnak.

Ami a legfontosabb tárcákat illeti, a 45 éves Rachel Reeves a szigetország első női pénzügyminisztere. Úgy kell előteremtenie forrásokat a közszolgáltatások javítására, hogy nem kíván adókat emelni. A kabinet rekordszámú, 11 női tagja közül a legszínesebb személyiség a társadalmi gondokkal azonosulni tudó, 44 éves Angela Rayner, aki immár nem csak a párt, hanem az ország élén is Starmer helyettese. Az 51 éves David Lammy lett a külügy- és nemzetközi fejlesztési miniszter. Dolgát a világ konfliktusai közepette külön is nehezíti, hogy a Munkáspárt fájdalmas pofonokat is kapott a választás során. Négy jelöltje esett ki olyan körzetekben, - Birmingham, Leicester és Blackburn, - ahol a lakosság jelentős része muszlim és ellenzi a párt Gázával kapcsolatos politikáját. Röviddel Izrael szárazföldi akciója után Starmer úgy fogalmazott, elfogadhatónak tartja, ha Izrael megfosztja a területet a víz- és áramellátástól. Az álláspont azóta finomult, az elvárás az azonnali tűzszünet, mindkét fél biztonságának megteremtése és az izraeli túszok haladéktalan szabadon engedése lett.

Starmer több külföldi vezetővel, köztük az amerikai, a francia és az ukrán elnökkel, illetve az EU Bizottságának képviseletében Ursula von der Leyennel folytatott telefonbeszélgetéseket. Az első felhívottak közé tartozott Donald Tusk lengyel kormányfő, akiben nem csak egy Arsenal-rajongó társszurkolót köszöntött, hanem a két ország között fennálló szoros védelmi szálakról és Ukrajna közös, megrendíthetetlen támogatásáról is szót ejtettek. A szombat délelőtti első kabinetülés után megtartott első sajtóértekezletén Starmer azt közölte, a konzervatív kormány hatalmas rendetlenséget hagyott hátra. Első döntései közé tartozott az illegális bevándorlók Ruandába való deportálásának feladása, ami azért nem volt nehéz, mert eddig semmi nem valósult meg a nehezen megszületett törvényből.

Az új kormányfő örömének adott hangot, hogy több mint húsz év óta először Angliában, Skóciában és Walesben is többséget szerzett a Munkáspárt. 

Ez szerinte világos felhatalmazást ad az Egyesült Királyság mind a négy szegletének kormányzására. Vasárnap aztán jelképes találkozóra került sor a skót, a walesi és az északír első miniszterekkel. Starmer a Munkáspárt választási programjában foglalt elsőrendű célok - oktatás, egészségügy, biztonság, környezetvédelem - teljesítésére tanácsokat hoz létre, melyek élén ő maga áll, igazolva, hogy ezek az ő kormányzási prioritásai. Figyelmeztette kormányát: a társadalom a cselekedetek és nem a szavak alapján ítéli meg a tagjait.

A sajtótájékoztatón Robert Peston, az ITV News politikai főszerkesztője megkérdezte, mennyiben befolyásolja a kormányzás kultúráját az óriási parlamenti többség (65 százalék) és a viszonylag alacsony (34 százalékos) országos választási arány közötti ellentmondás? A befolyásos újságíró szerint beleértve azokat, akik egyáltalán nem voksoltak, az ország 80 százaléka nem támogatta a Munkáspártot. Starmer hangoztatta, első az ország és csak második a párt. Azokat is szolgálni fogja, sőt őket még inkább, akik nem szavaztak rájuk. A Labour hátat kíván fordítani a törzsi szemléletnek, melynek jegyében az országos érdekekkel ellentétben pártpolitikai szempontok voltak mérvadóak. Rendszeres konzultációkat tart majd demokratikusan megválasztott polgármesterekkel és testületekkel.

A modern érában legsúlyosabb vereségüket elszenvedett, 241 mandátumot bukott toryk abba kapaszkodnak, hogy 121 képviselői helyük több, mint amit a legpesszimistább közvélemény-kutatók megjósoltak. A választás éjszakáján az LSE közgazdasági egyetemen külföldi tudósítókkal beszélgetve a pártot kitűnően ismerő Tim Bale professzor is katasztrofálisnak, de nem végzetesnek nevezte az eredményt. Megfelelő összefogással előre lehet innen lépni, - vélte. A politológus

nem tudja még felmérni, mit jelent a Reform UK által a szavazatok 14 százalékával elért öt mandátum (az összes hely egy százaléka). Nigel Farage eddig minden általa vezetett párttal összeveszett,

 mégis a centrumtól jobbra elhelyezkedő, csalódott toryk közül sokan gondolják úgy, hogy a Reform UK-jel való egyesülés nyújtja a megoldást. Az irányról eligazítást ad majd az ellenzék új vezérének kiválasztási folyamata és személye. Várhatóan három volt belügyminiszter, Dame Priti Patel, Suella Braverman és James Cleverly, továbbá Kemi Badenoch volt kereskedelmi, Robert Jenrick volt bevándorlási és Tom Tugendhat volt nemzetbiztonsági államtitkár is jelentkezik a hálátlannak tűnő tisztségre. 

A miniszterelnök a honvédségi repülőgépen adott interjút egy svájci lapnak, több részletet is elárulva a botrányízű moszkvai útjáról. Csak gyaníthatjuk, de a hétfői meglepetés a Fideszt is soraiban tudó új szélsőjobboldali EP-frakció lehet.