;;

Szijjártó Péter;Külgazdasági és Külügyminisztérium;Annalena Baerbock;

Annalena Baerbock német külügyminiszter

- Vlagyimir Putyin miatt Szijjártó Péter lemondta budapesti találkozóját a német külügyminiszterrel

Egy naptárában előre nem látott változásra hivatkozott. Annalena Baerbock nem vette jó néven a dolgot. A Népszava kérdéseire a berlini külügyi tárca már nem is válaszolt.

Elmarad Annalena Baerbock német külügyminiszter hétfőre tervezett budapesti útja, és nem miatta: a Szijjártó Péterrel tervezett találkozót a magyar fél mondta le pénteken, éppen aznap, hogy Orbán Viktor Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt Moszkvában. Az esetről elsőként a Reuters hírügynökség értesült, az információt  a Der Spiegelnek német külügyminisztérium megerősítette.

A tervezett német külügyminiszteri a Népszava is értesült. Péntek reggel elküldött kérdéseinkre – vagyis hogy mi Annalena Baerbock látogatásának az oka, kivel és miről akar tárgyalni – a berlini külügyi tárca már nem válaszolt. 

A német tárca a lap kérdésére közölte, megdöbbenéssel vették tudomásul Szijjártó Péter döntését, melynek értelmében az utazást át kell ütemezni egy későbbi időpontra. „A két külügyminiszter komoly és őszinte személyes beszélgetése fontos lett volna Orbán Viktor miniszterelnök meglepő és összehangolatlan moszkvai útja miatt. Sajnáljuk a lemondást” - fogalmazott az Annalena Baerbock vezette német külügyminisztérium.

A lemondásról a 444 megkérdezte a Szijjártó Péter-féle Külgazdasági és Külügyminisztériumot, hogy megtudja a lépés okát. Azt a választ kapták: „A miniszter naptárjában történt - előre nem látott - változás miatt kérte a KKM, hogy a látogatásra egy későbbi - remélhetőleg közeli - időpontban kerüljön sor. Tehát kizárólag technikai és nem politikai ok áll a háttérben. A KKM reméli, hogy az új időpontról szóló egyeztetések minél előbb sikerrel zárulnak.”

Orbán Viktor moszkvai útja elsősorban azért keltett megbotránkozást több EU-s vezetőben, mert bár a NATO-t az Orbán-kormány értesítette róla, az EU-ban ezt nem tette meg, ugyanakkor a magyar kabinet eddig tapasztalt oroszpártisága fényében többen visszautasították, hogy Orbán Viktor uniós soros elnöksége keretében tett „békemissziójában” az uniós álláspontot képviselné.

Heindl Pétert elsőfokon felmentették a rongálás vádja alól, a történetnek azonban több okból sincs még vége.