;

London;Brit Munkáspárt;választási győzelem;Downing Street;brit parlamenti választások;Sir Keir Starmer;

Sir Keir Starmer és a felesége, Victoria Alexander a Downing Street 10. ajtajában

- Sir Keir Starmer feltámasztotta a Munkáspártot

Amikor 2019. decemberében a Jeremy Corbyn vezette brit Munkáspárt az 1935 óta számított legsúlyosabb választási vereségét szenvedte el, a legoptimistább baloldaliak sem reménykedhettek olyan visszatérésben, amit párt csütörtök este produkált. A Munkáspárt négy év alatti teljes újjászületésében pedig oroszlánrészt vállalt a párt vezetője, Sir Keir Starmer.

Sir Keir Starmer 2020. április 4-én, a világjárvány miatt elrendelt nagy-britanniai karantén második hetében követte a választási kudarc után lemondó Jeremy Corbynt a Munkáspárt élén. A leggyakrabban az "unalmas, kimért, távolságtartó" jelzőkkel minősített 61 éves politikus az évek során következetesnek, kitartónak, kiméletlennek bizonyult, például a szélsőbalos Corbyn fokozatos kiszorításával, végül kizárásával a Labourből. Vele együtt a terjedő antiszemitizmust is sikerült kigyomlálnia a pártból.

Starmer az első brit kormányfő, aki már lovagként költözik a Downing Street 10-i miniszterelnöki rezidenciára. A hathetes kampány idején számtalanszor ismételte meg, hogy családi háttere a munkásosztályhoz köti. Édesapja szerszámkészítő volt, édesanyja ápolónőként dolgozott az NHS egészségügyi ellátásban, melynek gyakori bentfekvő betege volt a gyógyíthatatlan, a családi életet beárnyékoló reumatológiai szindrómája miatt. Starmert baloldali elkötelezettségű szülei a Munkáspártot 1893-ban megalapító Keir Hardie után nevezték el. A módos Surrey grófságban nőtt fel, ahol édesapja lenézettnek, kirekesztettnek érezte magát. Többek között ez lehet az oka, hogy Starmer gyakran érinti a társadalmi osztály és a sznobéria témáit.

Starmer éltanuló volt, így a középiskolát egy magasabb kategóriába tartozó grammar schoolban végezhette el, ahonnan a Leedsi Egyetem jogi karára került. Alapfokú képzését követően Oxfordban tanult tovább, ahová Gordon Brown kivételével Tony Blairig visszamenőleg minden elődje járt. Kimagasló jogi pályafutása két különböző szakaszból állt. Előbb elsősorban emberi jogi esetekre szakosodott ügyvédként dolgozott, már 39 éves korára elérve az áhított QC, Queen's Counsel rangot, majd 180 fokos fordulattal átállt a másik oldalra és az ügyészségi hivatal vezetője lett. Bár nevéhez mind emberi jogi ügyvédként, mind közvádlóként jelentős esetek fűződtek, Boris Johnson gyakran hányta a szemére a parlamentben, hogy elmulasztott büntetőeljárást indítani a pedofil BBC tévésztár, Sir Jimmy Savile ellen. Ez nem felelt meg a valóságnak, de a július 4-i konzervatív kudarcban-munkáspárti diadalban kulcsfontosságú szerepet játszott BoJo ennél fontosabb kérdésekben is takarékosan bánt az igazsággal.

Starmer  2015-ben, viszonylag későn, 51 éves korában szánta el magát, hogy a lakhelye szerinti londoni Holborn és St. Pancras parlamenti képviselőjeként kipróbálja magát a politikában. A most befejeződött kampány során ellenfelei gyakran olvasták a fejére, hogy támogatta Corbyn vezetővé választását, sőt Brexit-felelősként az árnyék-kormányban is szolgált. Négy évig tartó vezetése alatt fokozatosan a centrum felé tolta a Munkáspártot, ugyanúgy, mint 1997-re Tony Blair. Az elmúlt időszak a pandémiával, az EU-ból történő kilépéssel, az ukrajnai háborúval, a nemzetközi energia- és brit megélhetési válsággal, majd kormányfő-váltásokkal komoly erőpróba volt. Miközben a Konzervatív Párt egyik krízisből a másikba bukdácsolt, Starmer a pártjában vasfegyelmet tartott, a Munkáspárt pedig egyre inkább egy kormányzásra kész párt benyomását keltette, amelyet egy tisztességes és az emberek jólétét szem előtt tartó politikus vezet.

Sir Keir Starmer felesége Victoria Alexander korábbi ügyvéd, jelenleg munkaterapeuta a brit állami egészségügyben. A házaspárnak két egy 13, illetve egy 16 éves gyermeke van.

Hangsúlyozzák, hogy bár Magyarország látja el az EU soros elnökségét, Orbán Viktor nem képviseli az Európai Uniót.