politika;kereszt;Nagy-Szénás;

Menczer Tamást az illegális kereszt­állítás nem zavarta, az ez ellen felszólókat viszont keresztényüldözőnek tartja

- Elnézőek a hatóságok a Nagy-Szénáson álló illegális kereszttel

Hónapok óta engedély nélkül áll Nagykovácsi határában, a Nagy-Szénás magaslaton az a hatalmas kereszt, amelynek felgyújtott, szintén illegálisan épült „elődje” miatt korábban heves politikai vita robbant ki. 

Az eset abszurditását jelzi az ügyben tartó jogi eljárás is: a bíróságon megfordult a helyzet, s nem az a kérdés, miért állhat engedély nélkül egy építmény a természetvédelmi területen, hanem az, tudják-e a civilek bizonyítani, hogy a betontalapzatú fakereszt sérti a természetvédelmi érdekeket. Míg az engedély nélküli építmény ellen küzdő civileket megdolgoztatják, addig a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) és a rendőrség régóta feltűnően szűkszavú az illegális építkezés ügyben.

Az eset megértéséhez érdemes felidézni az előzményeket. A Nagy-Szénásra évekkel ezelőtt állítottak fel ismeretlenek egy keresztet, amit a természetvédők a kezdetekről elleneztek, mondván nem szeretnék, hogy a ritka növényekben gazdag terület afféle zarándokhellyé válna, ráadásul mégiscsak engedély nélküli építésről volt szó. Ennek ellenére a Pest megyei kormányhivatal, mint zöldhatóság tavaly utólag megadta a kereszt építési engedélyét. Ezután viszont ismeretlenek felgyújtották a keresztet. Ezt követően a helyi KDNP-hez kötődő keresztállítók újabb feszülethez kértek engedélyt, amit helyi civilek sokasága, és a területért felelős DINPI sem támogatott. Menczer Tamás, a térség kormánypárti képviselője „modernkori keresztényüldözést” emlegetve bírálta az újabb keresztállítást nem támogató DINPI vezetőjét, aki egyébként épp a viták idején távozott posztjáról. Mindeközben egy helyi vállalkozó saját pénzéből új keresztet állított fel, a Nagykovácsi Természet- és Környezetvédő Egyesület (NATE) pedig tiltakozva bírósághoz fordult az ügyben.

Ez utóbbi eljárás tart most ott: a nagykovácsi természetvédőknek kellene bizonyítaniuk, miért nem szabad meghagyni az engedély nélkül felállított fakeresztet. Érdeklődtünk a rendőrségen, hogy indult-e eljárás az illegális feszületet felhúzó személy ellen, ám az információs törvényre hivatkozva kitértek a válaszadás elől. A nemzeti park pedig többszöri érdeklődésünkre sem reagált arra, hogy mi a szándéka a Nagy-Szénáson hónapok óta álló, illegálisan felhúzott kereszttel.

Köszönetet mondott a fordítóknak, akik szívességi alapon végezték el a feladatot.