Az uniós testület ebben értékeli, hogy a valutaunión kívüli tagállamok hogy állnak a közös pénz bevezetéséhez kötött feltételek teljesítésével. A jelentés hat tagállamot vizsgált, amelyek jogilag kötelezettséget vállaltak a csatlakozásra. Ezek: Bulgária, Csehország, Magyarország, Lengyelország, Románia és Svédország. Az EB szerint egyikük sem felel meg maradéktalanul a feltételeknek, amelyek közé tartozik az árstabilitás, a rendezett államháztartás, az átváltási árfolyam stabilitása és a hosszú távú kamatlábak konvergenciája. Bulgária az egyetlen, amely egy kivételével az összes kikötésnek megfelel, és ahol a nemzeti törvények összeegyeztethetőnek tekinthetők a gazdasági és monetáris unió szabályaival.
Az EB megállapítása szerint Magyarország nem teljesíti az árstabilitásra vonatkozó kritériumot, mivel az átlagos inflációs ráta a 2024. májusáig tartó 12 hónapban 8,4 százalék volt, ami jóval meghaladja a 4,1 százalékban meghatározott referenciaértéket.
Ami az államháztartás helyzetét illeti, nemrég beszámoltunk róla, az Európai Bizottság eljárás megindítását javasolja Magyarországgal szemben túlzott deficit miatt. Mint a konvergencia jelentés leszögezi, 2023-ban az államháztartási hiány meghaladta a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékában meghatározott referenciaértéket. A deficit 2022-ben a GDP 6,2, 2023-ban pedig 6,7 százaléka volt.
Magyarország nem teljesíti az árfolyam kritériumot sem, mivel nem vesz részt az euróbevezetés előszobájának tekinthető európai árfolyam-mechanizmusban. Nem felel meg a hosszú távú kamatlábak konvergenciájára vonatkozó feltételnek sem, amennyiben az átlagos hosszú lejáratú kamatláb a 2024. májusáig tartó 12 hónapban 6,8 százalék volt, ami meghaladja az 5,5 százalékos referenciaértéket.
Az Európai Bizottság azt is vizsgálta, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) működésére vonatkozó jogszabályok összeegyeztethetők-e az uniós követelményekkel. Továbbra is úgy ítéli meg, hogy az MNB függetlensége, a monetáris finanszírozás tilalmát előíró szabály érvényesülése és a pénzintézet integrációja a Központi Bankok Európai Rendszerébe kívánnivalókat hagy maga után.
Egy friss Eurobarométer felmérés szerint a valutaunión kívüli tagállamok polgárainak többsége, 53 százaléka úgy véli, hogy az euró bevezetése kedvező következményekkel járna a saját országukra. Összességében a válaszadók 58 százaléka támogatja, hogy hazájában bevezessék az eurót. Magyarországon ez az arány 76 százalék.
Magyarországon bevezetnék az eurót, már csak egy kormányváltás kell hozzá