Ausztrália;vádalku;wikileaks;Julian Assange;

- Visszanyerte a szabadságát Julian Assange

Vádalkut kötött az amerikaiakkal, bűnösnek vallotta magát nemzetvédelmi információk megszerzésére és nyilvánosságra hozatalára irányuló egyrendbeli összeesküvésben.

Szerdán ténylegesen is visszanyerte szabadságát a WikiLeaks alapítója, Julian Assange. Ezt az ügyben amerikai bíró, Ramona Manglona is megerősítette. Az 52 éves Julian Assange többéves jogi huzavona és bűnössége beismerése után szerdán elhagyta a csendes-óceáni Saipan szigetét, és hazájába, Ausztráliába utazott tovább. Ügyvédje történelmi napról beszélt.

Az amerikai igazságszolgáltatással kötött vádalku részeként Julian Assange az Észak-Mariana-szigeteki Területen lévő amerikai bíróságon bűnösnek vallotta magát nemzetvédelmi információk megszerzésére és nyilvánosságra hozatalára irányuló egyrendbeli összeesküvésben. A sziget Ausztráliától néhány órás repülőútra északra található.

Julian Assange chartergépe helyi idő szerint szerda délután szállt fel Saipanról, és este érkezett meg az ausztrál fővárosba, Canberrába. A VJT199-es jelzésű gép útját világszerte tömegek követték a FlightRadaron.

Julian Assange 2006-ban alapította a WikiLeakst. A platform 2010-től kezdve a Chelsea Manning informátor által közzétett titkos anyagokat tette közzé az amerikai hadsereg iraki és afganisztáni hadműveleteiről. Az Egyesült Államok ezt követően azzal vádolta meg Assange-ot, hogy titkos anyagokat lopott el és tett közzé, valamint veszélybe sodorta az amerikai informátorok életét.

Az amerikai igazságszolgáltatás sokáig kémkedés vádjával akarta bíróság elé állítani az ausztrál férfit. Akár 175 év börtönbüntetésre is számíthatott volna az Egyesült Államokban, ha nem kötött volna vádalkut az amerikai igazságszolgáltatással, és nem vallotta volna bűnösnek magát.

A bíró kikötötte, a büntetés alapja az az idő lesz, amit már letöltött egy londoni szigorúan őrzött börtönben. Ennek az alkunak köszönhetően Julian Assange-nak nem kellett tárgyláson részt vennie. Ezt az időszakot ugyanis egy amerikai börtönben kellett volna eltöltenie. Az Egyesült Államok korábban követelte a kiadatását az Egyesült Királyságtól.

Julian Assange ügyvédje történelmi napról beszélt. – Remélem, az a tény, hogy sikerült elérnünk Julian Assange szabadon engedését, reményt ad a világ minden bebörtönzött újságírójának és kiadójának - mondta Jennifer Robinson emberi jogi ügyvéd.

Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök a canberrai parlamentben arról beszélt, többször is elmondta, hogy semmi haszna nincs annak, hogy továbbra is fogva tartják – Örülök, hogy úton van hazafelé Ausztráliába, hogy egyesüljön az itteni családjával – fogalmazott a politikus, aki többször kampányolt a Julian Assange körüli jogi huzavona befejezéséért.

A brit parlamenti választás előtt alig több mint egy héttel saját pártja kényszeríti védekezésre Rishi Sunak kormányfőt, aki pedig azzal riogat: összeomlik a gazdaság, ha a voksolás nagy favoritja, a Munkáspárt kerül hatalomra.