Ukrajnával egy olyan ország kerülne be az EU-ba, amely háborúban áll, és amelynek a határai nem tisztázottak - jelentette ki a miniszterelnök a Berliner Morgenpostnak adott nyilatkozatában, amit a HVG360 szemlézett.
Orbán Viktor azt mondta, tisztázni kell, milyen hatása lesz a közösségi agráriumra, ha egy ekkora mezőgazdasági termelő bekerül a tagok közé. Úgy véli, az EU-t kizárólag politikai megfontolások vezették Ukrajnával kapcsolatban. Azt viszont tagadta, hogy megtorpedóznák a soros uniós elnökség alatt a Kijevvel folytatott tárgyalásokat. Éppen ellenkezőleg: nem akadályozza meg a felvételi folyamatot és támogatja a párbeszéd megindítását.
Volodimir Zelenszkij mellett az ukrán többség, kijevi körökben is aggodalmat kelt a magyar EU-elnökségKedden megkezdődnek a csatlakozási tárgyalások UkrajnávalA kormányfő ismét kiállt Donald Trump mellett, akiben állítása szerint 101%-ban megbízik, ugyanis egyedül ő képes a világmindenségben belátásra bírni egyszerre Kijevet és Moszkvát. Jelezte, teljesen elfogadhatatlannak tartja a háborút, az sérti a nemzetközi kapcsolatok alapvetéseit. Közölte, számára nem az ukrán vagy éppen az orosz érdekek a fontosak, a harcok leállítását és a fegyverszünetet akarja elérni. A tét egy olyan új, európai biztonsági szerkezet, amelyben békében lehet élni - fűzte hozzá.
Donald Trump egy interjúban azt fejtegette, nem akar háborút, ahogy Orbán Viktor semNem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy Ukrajnának le kell-e mondania az oroszok által ellenőrzött területekről. Erről szólva csak annyit mondott, nem tudni, mi lenne a Kreml reakciója, amennyiben az Egyesült Államok másnaptól véget vetne az öldöklésnek és tárgyalna. (Emlékeztetőül: Oroszország, 2022-ben indította meg teljes körű invázióját a szuverén Ukrajna ellen. Az USA csak később sietett a megtámadott ország segítségére - mindezt teljes összhangban az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) alapelveivel. Egyébként nincsenek harcoló amerikai katonák az országban - a szerk.)
Orbán Viktor ugyanakkor bizonyos benne, hogy nem lenne háború, amennyiben Angela Merkel lenne a német kancellár. Ő maga egyébként azt csinálta volna, amit a német politikus tíz éve, a Krím annektálásakor: nem engedte volna a konfliktus nemzetközivé szélesítését.
Európa egyetlen békepárti kormányának külügyminisztere megvétózta, hogy beleírják az Európa Tanács határozatába az ukrán béketervet