;

labdarúgás;Európa-bajnokság;

- Jobb lett a játék, de ugyanaz a vége, a sokkal szemrevalóbb futball sem volt elég a németek ellen

Arra is csaknem három esztendeje volt példa legutóbb, hogy a magyar válogatott két egymást követő meccsen is vereséget szenvedjen.

A Svájctól elszenvedett 3-1-es vereség következményeként a kontinenstornát rendező németek elleni bravúros pontszerzésre lett volna szüksége a magyar labdarúgó-válogatottnak ahhoz, hogy a saját kezében maradjon a sorsa. A nyitómeccs kudarca tehát felettébb nehéz feladvány elé állította a magyarokat, ámbátor abban a balul elsült rajt ellenére is lehetett bízni, hogy ezúttal másként lesz: tudniillik Marco Rossi szövetségi kapitány majd’ hatéves regnálása alatt a nemzeti együttes elvétve futballozott kétszer egymás után gyatrán, sőt, arra majdnem három esztendeje volt példa legutóbb, hogy két egymást követő meccsen is vereséget szenvedjen.

Az első Eb-meccshez képest Dárdai Márton és Bolla Bendegúz is bekerült a kezdőbe, és elkapta a ritmust a magyar együttes, mert az első percben helyzetbe került: Szoboszlai labdaszerzése után az ötös bal sarkáról Sallai a kilépő Neuerbe lőtt. Válaszul Havertz jobbról laposan tesztelte a kapus Gulácsi Pétert, aki ezután néhány perccel hatalmas bravúrral mentett: Orbánt ráncigálta meg az arsenalos Havertz, aki a magyar elé került, az ötös sarkáról pedig bombázott, amit Gulácsi bődületes reflexszel hárított!

Mellékszál, de azért említésre érdemes, hogy összekötötte a hasznost a kellemessel Orbán Viktor, miután a Svájc elleni mérkőzéshez hasonlóan ezúttal is a helyszíni VIP-ben drukkolt Csányi Sándor MLSZ-elnök társaságában a csapatnak – a miniszterelnök a Brüsszelből érkezett Stuttgartba, ahol a hírek szerint a meccs előtt a Mercedes vezérigazgatójával találkozott. Ugyancsak mellékszál, de közösségi oldalára feltett kép szerint Magyar Péter is ott volt a gyerekeivel.

Pech, de az első meccsnél sokkal attraktívabb játékot magyar csapat véleményes góllal került hátrányba: Orbán a tizenhatoson belül Gündogan hátulról határozottan meglökte, amitől a védő az ötösön hasra esett, a lecsorgó labdát pedig Musiala a jobb felsőbe lőtte (1-0) – volt ugyan VAR-ellenőrzés is, de az helybenhagyta a gólt, mondván ez test test elleni harc volt. Szoboszlai húszméteres szabadrúgását Neuer óriási bravúrral mentette, a magyarok játéka pedig felülmúlta a várakozásokat, a csapat ezután sem volt alárendelt szerepben. Olyannyira nem, hogy a félidő hosszabbításában Szoboszlai szabadrúgását Orbán fejelte kapura, Neuer nagyot mentett, a kipattanót meg Sallai stukkolta a német a kapuba, de a gólt a VAR-ozás után les miatt negligálta a bíró (maximum egy arasznyi lehetett…).

Tolt egy fokozatot a sebesség váltón a német házigazda a második etapban, fölénybe került, de Gulácsi állt a vártán, például akkor, amikor Kroos megpattanó lövését védte. De kibújt a szorításból a válogatott, Dárdai indítását követően Sallai bal oldali beadását a levegőben úszó Varga fejelte kapura, mire meghűlt az összes németben a vér, mert Neuer már verve volt, de fölé bólintott a magyar csatár.

Sakk-mattig gurigáztak ezután a házigazdák, Kroos passzolt Musialához, aki balra küldte tovább a labdát Mittelstädtnek, aki nagyon precízen centerezett, Gündogan pedig középről a kapu bal oldalába lőtt (2-0). Védhetetlen volt, a magyar védelem pedig az utolsó három német labdaérintésnél a közelében sem volt a labdának. Kimmich közeli, majd Sané távolabbi lövését védte Gulácsi, határozottan átvette a kezdeményezést a német együttes.

Két meccsen tehát nulla ponttal és 1-5-ös gólaránnyal áll a magyar válogatott, de nyolcaddöntőbe jutása még így sem teljesen reménytelen (a Skócia–Svájc összecsapás este 9-kor kezdődik), csakhogy Skóciát mindenképp vernie kell több góllal is.

Orbán Viktorral ellentétben nem honvédségi géppel, hanem Wizz Air-járattal ment.