;

Románia;Ukrajna;labdarúgó Eb;futball Eb;orosz-ukrán háború;

- Háború, ború

REFLEK-TOR

Most már megérthetjük, hogy a minálunk elparentált román futballisták hogyan előzhették meg öt ponttal Svájc legjobbjait az Eb-selejtezőkön. A „nálunk” ez esetben nem azt a kört jelenti, amelynek harsány legényeitől konzekvensen hangzott fel magyar válogatott mérkőzések során (bármely ellenféllel szemben): „Ki nem ugrál, büdös román!”; 2. „Utálunk, sz...r Románia!”

Azokról a „szakértőkről” van szó, akik majdhogynem élve eltemették a legújabb kori román labdarúgást. Ehhez képest a sárga mezesek gálamérkőzést játszottak hétfőn Münchenben; Nicolae Stanciu, a szaúd-arábiai Damak labdarúgója szédítő gólt rúgott az egyébként indiszponált Andrej Lunyinnak, aki tegnapi formájában két percig sem őrizhette volna a Real Madrid hálóját.

Az ukránokat olyan tét nyomta, amely valósággal felfoghatatlan, hiszen otthonról azt üzenték nekik: „Értünk is küzdjetek!”

Azt nem kérhették, hogy „értünk is harcoljatok!”, mert hadat honvédő honfitársaik viselnek, de a teher láthatóan megroppantotta a gárdát, amely nyomokban sem hasonlított ön­magára.

Az együttes ahhoz már hozzászokott, hogy rendszeresen idegenben vagy semleges pályán játszik. Az ukrán válogatott legutóbb 2021. november 11-én fogadta otthon ellenfelét – Bulgária csapata ellen Odesszában 1-1-et ért el –, azóta Krakkóban, Leverkusenben, Łódźban, Prágában, Trnaván, Wrocławban rendezte „hazai” mérkőzéseit.

Lassan három éve „hontalan” a háború miatt. Valóságos csoda, hogy szerepelhet az Eb-n 23 egymást követő külföldi találkozó után. Ezeken ráadásul 12 győzelem, 6 döntetlen és 5 vereség került a futball szempontjából szívderítő, mégis csak roppant szomorú statisztikába.

Nálunk persze nem szokás törődni az ukránok bánatával. A XXI. századi nemzetközi békemozgalom vezető ereje, a magyar kormány a tömegpusztító Vlagyimir Putyin mellett áll, Szijjártó külügyminiszter még a Szergej Lavrov háborús bűnöstől kapott Barátság Érdemrendet is büszkén hordja. Ezzel együtt váltig hangoztatja, hogy „károsnak tartja a sport és a politika összekeverését”; talán nem járt még Felcsúton vagy csupán mellébeszél.

Ha 1992-ben ez a rezsim van hatalmon, lehet, hogy nem Dánia az Európa-bajnok, mert a magyar kabinet megakadályozza Jugoszlávia kizárását az Eb-ről. Elvégre hazánk az Európai Unió és a NATO egyetlen tagállama, amely nemrégiben nem szavazta meg, hogy a nemzetközi közösség népirtásnak tekintse a srebrenicai mészárlást.

Annyiban azért mindenképpen keveredik a sport és a politika, hogy – bármilyen kivételes hatású is a futball – Ukrajnának jelenleg a müncheni 0-3 a legkisebb baja.