Május végén lapunk is beszámolt arról, hogy egy három lépésből álló ingatlanmutyi-sorozat keretében az Orbán-kormány 580-600 milliárd forintot pakolhat Tiborcz István és más NER-közeli üzletemberek, például Garancsi István, Hernádi Zsolt és Balázs Attila érdekeltségeinek bankszámláira. Érzékeltetésképpen már akkor érdemes volt megjegyezni, hogy a Dürer Parknál, a Zugló-Városközpontnál és a Kopaszi-gátnál elherdált közpénzmennyiségnek körülbelül a háromnegyedéért épült meg annak idején az M4-es metró, amivel kapcsolatban az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) amúgy jelezte, hogy tele volt korrupciógyanús költéssel.
A DK-s Arató Gergely a témában megkérdezte Orbán Viktort, mi indokolja, hogy beruházási stop idején 580 milliárd forintot költsenek kormányzati negyedre. A címzett a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak az érintett érdekeltségei miatt lett a kormányfő, de választ persze nem kapott tőle. Ahogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is inkább kiutalta a válaszadás lehetőségét Fónagy János államtitkárnak.
A feltett kérdések a következők voltak:
Mi indokolja, hogy a beruházási stop idején 580 milliárd forintot fordítsanak ezen projektekre?
Milyen gazdasági és társadalmi hasznokat várnak ezen beruházásoktól?
Milyen mechanizmusok biztosítják, hogy ezen projektek során a közpénzek felhasználása teljesen átlátható és a közérdeket szolgálja?
Hogyan indokolják, hogy az ingatlanok eladói között szereplő Tiborcz István miatt felmerülő összeférhetetlenségi aggályokat megfelelően kezelték?
Milyen további fejlesztési terveket fontolgatnak a beruházási stop idején, és milyen forrásokat szánnak ezekre?
Fónagy János pedig neki is állt megmagyarázni, miért lesz jó a projekt. Azt írta, hogy az állam megvásárolja, a Nemzetgazdasági Minisztérium és a tulajdonosi joggyakorlása alatt álló szervezetek pedig - a többi között a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt, Magyar Fejlesztési Bank, az EXIM, a Garantiga, a Start Garancia - „örömmel” költöznek át 2025 elején a Dürer Park irodakomplexumba. Az így felszabaduló ingatlanokat értékesítik, a bérleményeket felmondják, s felszabadulnak a piac számára kiváló elhelyezkedéssel és hasznosítási lehetőségekkel rendelkező belvárosi, jellemzően I. és V. kerületi ingatlanok. Ezt követően viszont azt hangsúlyozza, hogy a jelenlegi épületek szerkezetileg és gépészetileg is elavultak, a korszerűtlen szigetelés, a nem hatékony fűtési- és hűtési rendszerek miatt rendkívül magas az energiaköltségük, drága a fenntartásuk, s állandó felújítási, tatarozási kényszert generálnak.
Ezért Fónagy János szerint a kormányzati negyeddel az érintett szervek üzemeltetési költségei jelentősen alacsonyabbá válnak azáltal, hogy energiatakarékosabb, olcsóbban fenntartható zöld irodaházban lesz összerendezve a Nemzetgazdasági Minisztérium és az alá tartozó háttérintézmények állománya. Alacsonyabb lesz a rezsi, biztonságosabb, olcsóbban védhető objektumok jönnek létre, miközben a dolgozók a 21. század követelményeinek megfelelő irodákban dolgozhatnak - értékelt az államtitkár, hozzátéve, összességében érdemben csökkennek az állam működési költségei is.
Az elmúlt 35 év legnagyobb ingatlanpanamája sejlik fel: 580 milliárd forintot fizet az Orbán-kormány három ingatlanprojektért